Тя смята, че е била освободена от новата изпълнителна власт заради констатациите ѝ относно проекта.
По думите на Петкова сериозна част от тези пари са отишли за консултанти. Тя обаче не твърди, че в консултантските екипи има политици, каквито случаи има в други сфери.
Освободеният ръководител на АДФИ разказа как била повикана от министъра на финансите Петър Чобанов на третия ден от управлението на новото правителство и помолена да си подаде молбата за напускане. Като мотив за това било изтъкнато създалото се около нея напрежение в последните месеци.
Петкова е убедена, че в основата на отстраняването ѝ е констатацията, че цената на електроенергията се дължи на направените разходи за АЕЦ "Белене".
"Във връзка с този проект се натъкнахме на изключително сериозни нарушения", посочи тя. Такива били констатирани през периода от 2006 г. (от сключването на споразумението с "Атомстройекспорт"), до март 2012 г., който е обхванала проверката. Част от тях са свързани със Закона за обществените поръчки. В докладите на АДФИ били включени всички нарушения, не само онези, извършени от предходни правителства.
"Нашите проверки във връзка с проекта АЕЦ "Белене" започнаха през есента на 2009 г. Те не са извършени дни преди референдума за ядрената енергетика", заяви Петкова, чиято длъжност по принцип е мандатна, а мандатът ѝ изтичаше през 2014 г.
Теменужка Петкова уточни, че договор за изграждането на АЕЦ "Белене" няма, а само споразумение, в което се казва, че двете страни ще продължат преговорите.