96% от българите не ползват предпазен колан на задната седалка

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (16)
12:26 / 22.05.2010
674
Близо 96 на сто от българите не ползват колан на задната седалка, съобщи Владимир Тодоров от Българската асоциация на застраховани при катастрофи. От КАТ отчитат, че интензивността на пътя нараства през летния сезон. Близо 300 човешки живота е можело да бъдат спасени, ако жертвите на катастрофи са ползвали колани. Други 3000 човека биха избегнали сериозни травми.

От асоциацията посочват, че са мит твърденията, че при преобръщане на автомобил коланът пречи на човека да излезе от возилото или, че е безсмислено ползването на детски столчета и колани на задните седалки. Несериозно оправдание от страна на водачите е, че коланът им пречи да шофират. От БАЗК обясняват, че ако в продължение на седмица редовно се поставя колан, с него се свиква. При ползване на колан опасността от смъртен изход или тежка травма при катастрофа е три пъти по-малка. Животът на пътниците е по-застрашен от този на водача, за това е изключително важно да слагат коланите си.

Близо 2 млрд. лв. са преките и косвените загуби за държавата при катастрофи за година. Това са разходи за болнично лечение на пострадали и ликвидирани на последици. За неползване на колани миналата година са съставени близо 66 000 наказателни постановления и 6500 фишове, отчитат от КАТ.


Виж коментарите (16)
Още новини от Национални новини:
Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е зар...
Андрей Райчев: Бойко Борисов иска ново отношение към себе си
Тези хора взимат високи заплати
Експерт: Половината от българското общество смята, че домашното н...
Главният прокурор поиска имунитета на Джейхан Ибрямов
Съдът остави в ареста Марин Димитров, обвинен по аферата "Митници...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).