Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
Автор: ИА Фокус 10:35 / 17.03.2025Коментари (0)927
Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано, показва новото проучване на Yettel "Дигиталният живот на децата и техните родители“. Данните сочат, че 9 от 10 подрастващи (до 19 години) имат профил в социалните медии, като 75% го създават преди да навършат 12 години, а 5% - под 7-годишна възраст. Ежегодното допитване на телекома е проведено от агенция за пазарни проучвания "Арбитраж“ в края на 2024 г. сред деца (7-12 г.), тийнейджъри (13-19 г.) и техните родители. То показва тенденциите при потреблението на интернет сред подрастващите, най-честите заплахи и опасности, срещу които се изправят, и какъв контрол осъществяват родителите, за да ги защитят.

Над 90% от тийнейджърите и близо половината от децата прекарват повече от 2-3 часа дневно онлайн. По-малките интернет потребители най-често играят видеоигри и гледат филми, а тийнейджърите повече гледат филми и използват социалните медии за комуникация и забавление.

Най-често – в 44% от случаите, децата създават първия си акаунт с помощта на родител или друг член на семейството. При този сценарий едва 45% от профилите са отбелязани като "детски“. Друг подход е родителите сами да регистрират децата си в социалните медии – ¼ от участвалите в допитването твърдят, че са предприели тази стъпка, като в тези случаи почти 60% от акаунтите са създадени като специални за непълнолетни потребители. Третият сценарий – детето да се регистрира самостоятелно, се наблюдава при 32% от случаите и тогава едва 17% от профилите се отбелязват като "детски“.

С по-ранното навлизане на технологиите в ежедневието на децата се засилва и ролята на семейството за контрол и защита на непълнолетните интернет потребители. Над 90% от родителите на деца и 44% от родителите на тийнейджъри осъществяват контрол над дигиталния живот на подрастващите под различна форма, показва проучването. Всеки пети родител на дете до 12-годишна възраст забранява използването на социални медии и позволява достъпа до интернет само под наблюдение. Майките и бащите на по-малките деца най-често инсталират приложения за родителски контрол или допълнителни одобрения за използване на приложения. Родителите на тийнейджъри обикновено следят браузинг историята и ограничават екранното време.

Онлайн заплахи пред децата и възрастните

Важен фокус в анкетата са предизвикателствата, с които подрастващите се сблъскват във виртуална среда. Малко под половината от децата са виждали смущаващо съдържание, докато тийнейджърите са изложени по-често на подобни публикации и делът им е почти 80%. Това са най-вече различни форми на агресия и обиди, както и негативни коментари – основно в социалните медии.

Обект на онлайн тормоз са 12% от децата и 23% от тийнейджърите, сочат данните от допитването. За децата той се изразява в обиди и подигравки, а при по-големите към тях се включва и споделянето на съдържание без съгласие. Запитани какво правят, ако някой ги тормози или им изпраща неприлични съобщения, най-много участници посочват, че биха блокирали профила – 76% от тийнейджърите и 57% от децата. На второ място при по-малките се нарежда намерението да кажат на някого (33%), докато почти 1/3 от младежите предпочитат да докладват профила.

Фишинг измамите също са сред сериозните опасности в интернет както за подрастващите, така и за родителите. 42% от младежите на възраст между 13 и 19 г. посочват, че не са напълно наясно какво представляват този тип измами, а 11% вече са ставали жертви на фишинг атаки. Макар родителите да са по-запознати и само 28% не знаят как действат, броят на засегнатите е по-голям: близо ¼ от възрастните са били обект на злоупотреби. Опитите за измами се случват най-често в имейли и социални медии – платформите, които и родителите, и децата използват ежедневно. На трето място при тийнейджърите се нареждат онлайн игрите, които също се използват като канал за злоупотреби.

Дигитални умения за защита и превенция

Децата и тийнейджърите успяват да определят какво не е подходящо да се публикува онлайн. В топ 5 на спонтанните им отговори се нареждат голотата, лични снимки, обиди, агресия и лични данни. Малчуганите обаче срещат затруднения при защита на устройствата си от вируси и създаването на силни и различни пароли. Тийнейджърите са по-уверени за дигиталните си компетенции, а близо 30% посочват, че са използвали платформи, базирани на изкуствения интелект (AI) – предимно в училище.

Допитването показва, че младото поколение има желание да научи повече за безопасното използване на интернет. ¾ от подрастващите изразяват готовност да надграждат знанията си по темата. Сравнение с данните от миналогодишното проучване на Yettel, показва, че ролята на семейството става по-голяма. Ако преди 68% от анкетираните деца и 42% от тийнейджърите са споделяли, че искат да получават нови знания от родителите си, то сегашните резултати показват, че делът им се увеличава и вече достига респективно 80% и 60%.

Това подчертава необходимостта от активно участие на родителите за подготовката на подрастващите и защитата им в дигитална среда. Затова през 2025 г. Yettel продължава кампанията "Дигитално родителство“, в която дава на възрастните полезни и практически съвети за изграждане на здравословни навици у децата и поддържане на доверителната връзка родител-дете.

С програмата си "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения“ телекомът подкрепя дигитално-медийната грамотност на хора от различни възрасти и подпомага цифровото приобщаване на населението. Като част от своята стратегия за устойчиво развитие Yettel си поставя за цел всяка година да достига до 40 000 деца и младежи с темите за онлайн безопасността, както и да помага на 10 000 души да развиват дигиталните си умения. През 2024 г. компанията помага на общо 82 000 души да придобият нови знания за защитата в онлайн среда и новите технологии. Тази година програмата ще разшири темите и обхвата си с нови онлайн и офлайн активности.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Специализирани полицейски операции в страната
България и Войната в Украйна
Великден 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: