780 семейства готови за приемна грижа
Близо 780 семейства вече са готови и обучени да отглеждат деца срещу заплащане. В нови домове вече живеят 640 деца, доскоро отглеждани в социални домове. Други 6000 са прибрани от роднински фамилии, на които държавата също плаща заплата. Това са два от начините да се изведат децата от социалните домове, за да растат в по-нормална семейна среда.
Родителството вече се превръща в професия, която носи сравнително добър доход, коментират социалните служители. В професионалните приемни семейства те опитват да настанят бебета до 3 години, децата с увреждания или онези, към които е приложена мярката "полицейска закрила". След като бъдат одобрени и обучени, кандидат-родителите подписват трудов договор със социалното министерство и срещу грижите си получават съответното възнаграждение.
Интерес към новата професия проявяват много хора в Шумен, Търговище, Варна, Габрово, Добрич, Монтана, Пазарджик, Разград, Русе, Стара Загора и дори в столицата.
Все пак най-много мераклии има в районите с най-висока безработица. Например в малката община Ракитово, където безработицата е в пъти по-висока от големите градове. Там вече 32 двойки са одобрени за родители. До 2013 г. този вид услуга ще бъде подкрепена допълнително и с 15 млн. лв., заделени от ОП "Човешки ресурси". Целта е поне за известно време на децата да се осигури сигурна и безопасна семейна среда. Приемната грижа помага и на биологичните родители да си стъпят на крака и след това да си приберат детето.
За едно хлапе заплатата е 312 лева, а при две деца - 336 лв. Ако се престрашат да гледат три и повече деца, родителите ще се разписват срещу 360 лв. Освен това за издръжката на хлапетата те ще получават по 195 лв., ако са под 7 години. Ако са до 14 години, вземат по 227 лв., а до 18 години - по 260 лв. Приемните семейства имат също право на еднократна парична помощ, която се предоставя до четири пъти в годината.
Общият й размер е 325 лв. Ако роднини склонят да гледат дете на свои близки, Законът за закрила на детето им позволява да получават месечни помощи, ако средният месечен доход на всеки от съпрузите е по-нисък от 325 лв.
За децата с увреждания към месечните помощи се доплаща добавка от 48,7 лв., което е 75% от гарантирания минимален доход за страната, независимо от дохода на семейството.
Източник: в. "Монитор"