543 пациенти с COVID-19 са лекувани в реанимацията на "Пирогов" при предишните две вълни

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:57 / 09.02.2022
1453
Над 36 000 пациенти са били приети в "Пирогов“ през 2021 година, съобщават от лечебното заведение. От тях пациентите с коронавирусна инфекция през същия период са 4 862 лица.

По време на третата вълна на COVID-19 (март-април 2021 г.) в " Пирогов“ са разкрити 400 легла за пациенти с коронавирус в тежко състояние. Реанимационните легла на болницата за това заболяване през този период са 65 броя. Преминалите пациенти в тежко състояние през март и април на 2021 г. са 2 084, а в реанимация екипите на лечебното заведение се борят за живота на 260 болни в продължение до 6 месеца в някои случаи.

Подобна е статистиката и за четвъртата вълна на COVID-19 (октомври-ноември 2021 г.) – разкритите легла за пациенти с коронавирусна инфекция са 215, като те обслужват нуждите от лекарска помощ на 1 668 пациенти в тежко състояние за периода. 283 са болните, получили специализирана медицинска грижа за продължителен период от време в реанимацията на "Пирогов“, се казва в съобщението на лечебното заведение.  

Предвид спецификата на заболяването, както и профила на "Н. И. Пирогов“ с акцент върху спешността, болницата успява да обособи строго отделени COVID-19 сектори. Създаден и спазван е строг протокол за работа, който помага на лечебното заведение да организира дейността си, така че да е в състояние да посреща тежестта на кризата и нуждите на болните, се казва в прессъобщението.

В "Пирогов“ от COVID-19 се лекуват пациенти с тежка характеристика. Специфично в грижата за COVID-19 болните в "Н. И. Пирогов“ е, че нуждаещите се от кислородотерапия получават медицинска грижа в специално подготвените отделения включително и с апарати за подаване на интензивно количество кислород, когато е необходимо. 

Реанимацията в "Н. И. Пирогов“ е звено само за най-тежко засегнатите от вируса, чиито живот зависи от апаратна вентилация. По своята същност тази организация на работата на "Пирогов“ превръща COVID-19 отделенията на болницата в огромен сектор за интензивна грижа. От началото на пандемията посрещаме и се грижим за пациенти от всички болници на Софийска област, които не разполагат с реанимационни сектори. 

За разглеждания период, в "Пирогов“ са превеждани и болни от коронавирус в силно усложнено състояние от лечебни заведения от цялата страна. Тежестта на болестта и клиничните й проявления при пациенти с широка гама от допълнителни заболявания, както и ниският процент на ваксинация в България, водят до отчитане на 17.9 процента смъртност по време на третата вълна и 24.09 процента леталитет при четвъртата вълна.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14550):
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Наблюдава се увеличение на заболеваемостта, основен проблем е самолечението
Още новини от Национални новини:
Делян Пеевски за казуса около Андрей Цеков: Показах всичко за цир...
Борисов: Пеевски доведе Андрей Цеков в моя кабинет 
Жена разби чаша в главата на мъжа си
Кирил Петков: Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да...
Мразовито утро! Ето къде температурите паднаха до минус 17
Шофьор на автобус седна зад волана с над 2,4 промила алкохол


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).