Социолозите отбелязват също, че 40 на сто от пушачите изразяват одобрение на рестриктивните мерки срещу тютюнопушенето на обществени места.
Забраната за димене на публични места е одобрявана най-много сред жените, високообразованите хора на възраст над 50 години.
Данните на НЦИОМ сочат още, че мнозинството от пушачите - 83%, твърдят, че най-често си купуват акцизни цигари, а едва 5% признават, че купуват цигари с бандерол от чужда държава. С такива цигари хората се снабдяват най-вече от павилиони и малки магазини или от улични продавачи. 12% от интервюираните пушачи купуват предимно цигари без бандерол. Такова поведение е най-характерно за хората на възраст между 18 и 29 години.
Делът на пушачите в България на възраст над 14 години е 43%, показва още националното проучване на НЦИОМ.
Според новите правила пушене в закрити обществени места като ресторанти, питейни заведения, барове, хотели, гари, летища, транспортни средства, офиси, училища се допуска само ако има обособени помещения, които са изолирани с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати. Освен това тези места трябва да са по-малки от частите, в които не се пуши. В тях трябва да има и добра механична вентилация, отговаряща на всички технически изисквания. През 2012 г. ще се вземе решение и за това, кога в страната ще се въведе пълната забрана за пушене на всички закрити обществени места.
Обмисля се още през лятото на тази година да се въведе пълна забрана за пушене в заведенията до 50 кв. м. Предложението предстои да се разгледа в Народното събрание.
Източник: в. "Монитор"