Благодарение на текст в Закона за енергетиката още през 2010 г. дадохме възможност на много потребители на топлинна енергия да ползват уреди за дялово разпределение на лизинг или под наем. Това е крачка към либерализацията на този този пазар. Това каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов по време на откриването на кръгла маса на тема на "Топлофикацията в България - в търсене на успешни модели за устойчиво развитие".
Той обясни, че в момента се правят последни промени на текстовете в Закона за енергетиката и предстои до две седмици измененията да бъде внесениза второ четене в парламента. Целта ни е чрез нормативните промени да върнем доверието на потребителите в топлофикационните дружества, да постигнем по-енергийно ефективно производство и да работим така, че цените на топлоенергия да не растат с бързи темпове, допълни зам.-министър Николов. В резултат на предприетите вече мерки, както и на новото, по-съвършено регулиране и настройки на абонатните станции, в сектора е реализирана между 35-40 % икономия на енергия.
Едва 19 на сто от населението на България използва топлоенергия, 30 на сто се отоплява с дърва, 13% - с въглища, а 37% от българите използват електроенергия за отопление през зимата. Данните изнесе по време на дискусията Димитър Куюмджиев, директор на дирекция "Сигурност на енергоснабдяването" в МИЕТ. Най-висок дял на потребители на топлоенергия - около 70%, има в Дания, Германия и Латвия. Докато в нашата страна 37 на сто от домакинствата се отопляват на ток, в страните от ЕС процентът е едва 10.