1437 лева - толкова е средната брутна месечна заплата в страната през четвъртото тримесечие на 2020 г. Това сочат данните на Националния статистически институт. Заплатата нараства спрямо третото тримесечие на 2020-а с близо 5%.
Очаквано, столицата се нарежда на първо място, където се получава най-висока заплата - средно 1959 лева. След нея в класацията се нареждат София – област, Варна и Стара Загора. Вторият по големина град - Пловдив, е на шесто място по размер на доходите, което е с 200 лева под средния за България или 1247 лева.
Едни от най-ниските заплати взимат в Бургас, Смолян и Видин. В дъното на класацията е Благоевград със средно възнаграждение на месец - 948 лв.
Александър Александров приготвя дюнери от 10 години в София. Казва, че в тази професия най-важно е да си отдаден, да готвиш с любов и да си бърз. С натрупания опит казва, че вече може да приготви един дюнер за по-малко от минута, предава "
Bulgaria On Air".
Освен любовта към работата, добрите условия също задържат Александър на това работно място. Заплатата, която взима, е около 2000 лв. Не само за него, но и за повечето хора, които се трудят в столицата, условията на работа са сравнително по-добри, отколкото в другите градове. Най-високата средна работна заплата в София се доближава до 2 000 лева.
От другата страна е Видин, където трудът се възнаграждава с една от най-ниските заплати - 964 лв. Това е и най-бедният район на Европейски съюз. Там живее и работи и Ася Транчова. Макар, че е в социалната сфера, споделя, че заплатата ѝ стига само за храна и месечни сметки.
Според икономисти има шанс за високи заплати и в останалите градове на страната, но не за работещите във всички сектори.