© | Депутатите приеха единодушно със 100 гласа "за" Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Законопроектът е в съответствие със стратегическите насоки за превенция и противодействие на корупцията за периода 2015 - 2020 г. и е в синхрон с приетата Директива 2014/42/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз.
С законодателните текстове се цели установяването на по-ефикасни правила за конфискуване на активи, които не са пряко свързани с конкретното престъпление. Предлага се "значително несъответствие" между имуществото и нетния доход да е налице, когато размерът на несъответствието надвишава 120 000 лв. за проверявания период.
Създава се правна възможност органи на Комисията да осъществяват претърсване и изземване по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, да изискват обяснения от проверяваното лице и свързаните с него лица, както и да изискват сведения от всички трети лица във връзка с извършваната проверка.
Законопроектът предвижда промяна в разпределението на доказателствената тежест, като до доказване на противното се счита, че имуществото, което не е декларирано пред Комисията, е незаконно придобито.
Урежда се възможността Комисията да може да сезира Националната агенция за приходите, като събраните в производството доказателства да запазват процесуалната си стойност в данъчното производство, както и срокът за предявяване на иска да бъде удължен до шест месеца от налагане на обезпечителните мерки.
Предлага се най-малко 20 на сто от стойността на отнетото в полза на държавата имущество, да се използва за социални цели от страна на държавата. Законопроектът не изисква допълнителни финансови средства от държавния бюджет.
Източник: News.bg |