Професор д-р
Галин Цоков каза, че това ще се случи много трудно и потвърди, че учителите обвиняват постоянно родителите, че нищо не правят, а родителите недоволстват, че учителите взимат големи заплати, а не правят нищо.
В студиото на "Денят започва" по БНТ министър Цоков разкри, че около 1700 лева ще бъде заплатата на един млад учител. По думите му, благодарение на това, че се вдигат заплатите, има и голям интерес към педагогическите специалности. Което, според него, е положително за образованието ни, защото в момента има много учители в пенсия, които работят.
Относно отпадането на деца от образователната система министърът каза, че проблемът е много стар и голям и припомни, че МОН работи усилено с МТСП и с МВР. Сега, разкри той, ще се насочат усилия и към децата от 4,5 години.
Според Цоков е важно как на базата на учебните програми ще се промени и оценяването.
"За нашия екип тази промяна преминава през ориентиране към формиращо оценяване, чрез проследяване на постиженията на всеки ученик. Що се отнася за такива изпити, външно оценяване - включване на повече задачи с практическа ориентираност, на повече задачи, които изискват критическо мислене, а не възпроизвеждане и зубрене", заяви Цоков.
Той акцентира, че ще работят за намаляване на административната тежест върху учителите.
Ще отворим тези нормативни документи, ще видим основните моменти в тях, да могат учителите да насочат своята работа към децата, за да могат да бъдат професионалисти на своето работно място", заяви Цоков. Добави, че работят в тясно сътрудничество по темата с депутатите от парламентарната ресорна комисия.
На въпрос дали ще продължи 15 септември да бъде първият учебен ден, министър Цоков коментира, че може би темата отново ще бъде отворена.
Иначе неговото лично мнение е, че това трябва да се решава на ниво регион и даде пример, че на 1 септември в Пловдив е много топло.