17 000 български компании ще съкратят свои служители
Над 17 хиляди български компании смятат да съкратят свои служители в следващата една година. Това е с близо 37% ръст на фирмите, които са принудени да свиват дейността си и да уволняват служители – през 2023 г. фирмите, решени да се освободят от служители, са били 12 600.
Това сочи изследване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила. В документа най-широко са представени фирмите, опериращи в дейностите търговия, транспорт и хотелиерство и ресторантьорство с дял от 37,2%, следват работодателите в държавно управление, образование, хуманно здравеопазване и социални дейности с дял от 15,0% и на трето място е индустрията.
От изследването става ясно, че за работодателите най-ценното умение у един работник остава умението за самоконтрол и дисциплина, поставено от 87,4% от работодателите на първо място. Комуникативните умения и уменията за сътрудничество (работа в екип) са важни за близо 85% от работодателите, а уменията за решаване на проблеми се посочват от 78% на първо място.
В изследването се казва още, че в следващата година българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти, като в 17 от 28 области заявените потребности от работна сила превишават броя на регистрираните безработни в тези области. Сред тях са Варна, където превишението е близо 5 пъти, София-град и Бургас - с превишение 4 пъти. Областите, в които няма да се усещат негативните последици от липса на достатъчно свободна работна сила са Видин, Разград и Търговище.
Най-търсените от бизнеса професии остават учителите, медицинските сестри, шофьорите, лекарите, машинните инженери, преподавателите, фармацевтите. В различните сектори на икономиката пък ще са нужни 49 764 работници без специалност, като това е ръст с 1.3% на годишна база. Основен сектор, в който се очертава недостиг на кадри, отново е индустрията, където се търсят общо 68 249 души. В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ще се търсят 55 308 души.
Все повече работодатели изпитват трудности при намирането на нужните им специалисти и работници - от 63,8% средно за 2023 г. на 66,7% през 2024 г., като най-често работниците нямат необходимата квалификация (образование) - в 43,1% от случаите.