Присъдата постанови Русенският окръжен съд, като го призна за виновен в умишлено убийство на рождената му дъщеря, убита по особено жесток и мъчителен начин. От присъдата ще се приспаднат близо 9 месеца - времето, което Пламен е прекарал в следствения арест.
Съдът оправда съпругата му Емилия, която бе обвинена, че не се е притекла на помощ на детето. От прокуратурата отказаха коментар дали ще обжалват присъдата в законовия 15-дневен срок, но защитникът на Пламен бе категоричен, че ще го направи за своя клиент.
Преди това прокурор Кремена Колицова поиска доживотна присъда без право на замяна за подсъдимия Пламен Петров. Според прокуратурата той е убил умишлено детето си по особено жесток и мъчителен за 7-годишната Пламена начин, демонстрирайки ярост, ожесточеност и садизъм.
За това се съди от броя на ударите и начина на побоя - с дръжка на метла, точилка и ритници, при които са нанесени мозъчни травми и е разкъсано сърцето. По-рано националният консултант по съдебна психиатрия доц. Петър Маринов заяви, че Пламен е тежък психопат, но към момента на инцидента е съзнавал напълно какво върши.
Прокуратурата поиска за съпругата на Пламен - Емилия, да се наложи пробация от 6 месеца, тъй като тя с бездействието си не е попречила на мъжа си да пребие до смърт детето.
Защитниците на двамата подсъдими изтъкнаха като смекчаващи вината обстоятелства психическите заболявания на Пламен и Емилия, като не съгласиха със заключенията на тройната психологическа и психиатрична експертиза, че те са съзнавали напълно действията си.
Защитникът на Пламен дори поиска нова експертиза, но това бе отхвърлено от съда. Адвокатът припомни, че подзащитният му има фамилна обремененост от психически заболявания. В същото време показанията на свидетелите са категорични, че Пламен е полагал грижи за двете си деца.
Според адвоката му наказанията - стоене в ъгъла с вдигнати ръце по 15-30 минути, 100 клякания и др., са били под давление на съпругата му, която е била изнервена от непослушанието на 7-годишната Пламена и 4-годишната й сестра.
Според защитата целта на Пламен е била да накаже детето си, а не да го убива, а когато е видял, че не диша, се е опитал да го реанимира и го е откарал веднага в болницата.
Адвокатът изтъкна аргумент, че Пламен не е съзнавал, че го умъртвява и му причинява страдание, и пледира, че престъплението е извършено при косвен умисъл - с цел наказание, в състояние на афект. Той настоя квалификацията на престъплението да се измени в убийство по непредпазливост и поиска справедлива присъда.
Адвокатката на Емилия Петрова изтъкна, че нейната подзащитна не се е намесила в скандала, довел до побоя и смъртта на Пламена, тъй като в дома им крясъците и шамарите са били нещо обичайно.
Самият Пламен не е позволявал на никого да го учи как да възпитава децата си. Според защитничката Емилия не е допускала, че мъжът й ще пребие до смърт дъщеричката си, затова не може да се говори за умишлено бездействие.
Емилия страда от биполярно разстройство и това се отразява на преценките й, каза още адвокатката. Тя поиска оправдателна присъда или глоба, но не и пробация.
Последните думи на двамата подсъдими преди произнасянето на присъдите бяха, че съжаляват за станалото.
"Не съм осъзнавал, че мога да убия дъщеря си. Моля съдът да ми наложи по-ниско наказание", каза Пламен.
"Съжалявам за Пламена", каза съпругата му Емилия.