226 проекта за училищни иновации от 203 училища постъпиха в Министерството на образованието и науката до 31 януари - крайният срок за кандидатстване за статут на иновативно училище.
Нестандартните подходи се прилагат в три посоки - нов или усъвършенстван начин на управлението на училището или детската градина; промени в учебния план и нови учебни предмети, програми и планове, съчетани с модерни методи на преподаване.
Новият Закон за предучилищното и училищното образование позволява за първи път да бъдат признати за иновативни училища или отделни паралелки, които подобряват качеството на образованието чрез иновации.
Проектите съдържат форми на работа, чиято цел е да засилят интереса на децата към ученето, да им помогнат по-лесно да усвояват знания и да развиват своите таланти.
Едно от важните изисквания към кандидатите е училищните проекти за иновации да са одобрени от родителите на всички деца, с които ще се работи по нов начин. Задължително е също обучението да е съобразено с държавните образователни стандарти.
Постъпилите проекти ще бъдат оценявани първо в регионалните управления по образованието. След това те ще бъдат разгледани в обществена комисия, която до 28 април 2017 г. ще подготви списък за одобрение на иновативни училища от Министерски съвет, който да бъде обявен на 31 май.
Най-много подадени проекти има от училища в София-град - 64. По 16 проекта са подадени от Варна, Пловдив и София-област. От Стара Загора - 12, а от Велико Търново - 11.
Ето разпределението на подадените проекти по области:
Благоевград - 2
Бургас - 14
Варна - 16
Велико Търново - 10
Видин - 4
Враца - 6
Габрово - 4
Добрич - 5
Кърджали - 4
Кюстендил - 2
Ловеч - 4
Монтана - 5
Пазарджик - 8
Перник - 2
Плевен - 3
Пловдив - 16
Разград - 6
Русе - 3
Силистра - 0
Сливен - 8
Смолян - 1
София-град - 64
София-област - 16
Стара Загора - 12
Търговище - 2
Хасково - 3
Шумен - 4
Ямбол - 2.