13 400 електронни фиша за 1.5 млн. лева са съставени от края на февруари досега. Това каза главен инспектор Красимир Костов, от отдел "Пътна полиция" при Главна дирекция "Охранителна полиция".
От два месеца се налагат глоби с електронни фишове след изменението на Закона за движение по пътищата. Досега са платени 3 356 електронни фиша за 343 800 лева, като се има предвид че глобите са от порядъка на над 100 лева за нарушение.
По думите му - видеоконтролът в развитите западноевропейски страни, в Европейския съюз, е много по-широко разпространен и има много по-голям обхват. Той е изключително ефективен за въвеждане на една по-добра дисциплина и едно по-неагресивно поведение.
В момента работят 81 уреда за контрол, 16 стационарни камери. Шофьорите знаят добре местата на тези камери и намаляват скоростта и са абсолютно стриктни например при спазване на ограничението от 60 километра в час в участъка, където е сложена камерата. Има 66 мобилни камери, монтирани в полицейски автомобили - и с отличителни полицейски знаци, и без отличителни. Обикновените радари, извън тези за видеоконтрол също работят и с течение на времето, когато се наситят основните пътища с видеокамери, обикновените радари ще отстъпят постепенно и ще се използват по ненатоварени участъци, по третокласни пътища и т.н., каза главен инспектор Костов.
В редица градове, на първо място София и Варна, има 24 часа видеонаблюдение и заснемане на нарушения на кръстовищата. Контролира се преминаването на червен сигнал, неправилно престрояване, неправилно отнемане на предимство на пешеходци.
Красимир Костов заяви, че резултатите от контрола на видеокамерите са впечатляващи. През 2010 година са направени от стационарните и мобилните камери общо 287 879 снимки на нарушения, образувани са 165 000 преписки за налагане на наказания, от които 110 000 вече са реализирани, тоест по тези снимки са съставени актове. За останалите предстои да се съставят актове на шофьорите. Общо глобите, които са наложени по тези видеоснимки на нарушители, са за 11 млн. лева. За сравнение за тези камери, които сега работят, са вложени 2.3 млн. лева, докато техният ефект за една година, в пари, които се прибавят към бюджета от наказания въз основа на тези снимки, са 11 млн. лева.
Като прибавим огромния ефект за подобряване на дисциплината ефектът е неоценимо висок, посочи той.
През периода от 2009 година до момента са платени 395 000 броя фишове, на обща стойност 11 170 000 лева. За същия период имаме неплатени 735 375 фиша на обща стойност 20 825 000 лева. Има твърде много неизплатени фишове, но този проблем скоро ще бъде разрешен, сега се обсъжда точно процедура - предоставяне на НАП на информация на електронни носители за неплатените фишове, които ще бъдат принудително събирани от нарушителите, каза главен инспектор Костов.
Източник: Агенция "Фокус"