100% са се увеличили сигналите за онлайн посегателства срещу деца
Със 100% са се увеличили сигналите за онлайн посегателства срещу деца. Това каза Антоанета Василева, координатор на Национален център за безопасен интернет в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. Много от сигналите на горещата ни линия са във връзка с онлайн сексуална експлоатация на деца. Има и сигнали за неподходящо за деца съдържание“, поясни Василева.
Деца биват подвеждани да пращат свои голи снимки и видеа. "Това го правят основно педофили, които искат такова съдържание за лично ползване или с цел продажба. Получаваме и много алармиращи данни за онлайн тормоз в игровите платформи. Децата започват да ги използват на все по-малка възраст“, каза още Василева.
В игрите като "Фортнайт“, която е доста агресивна, децата толкова навлизат в емоцията да победят, че забравят, че става дума просто за игра. "Забелязваме, че когато едно дете е много добро в една игра, става обект на тормоз от страна а съучениците си. Изключват го от общите игри, от физическите активности, които са групови, прекъсват комуникация с него“, даде подробности координаторът на Националния център за безопасен интернет.
"Получаваме сигнали за онлайн тормоз в "Дискорд“. Имахме няколко случая за опит на педофили да изведат дете от "Дискорд“ към друга криптирана мрежа за комуникация, например Вайбър. Меснджър на Фейсбук вече също стана криптиран – това ни тревожи, защото така все по-трудно ще можем да защитаваме децата“, алармира Антоанета Василева.
"Линията ни за безопасност е 124 123 и всеки може да се свърже с нас. Обучените ни психолози знаят как да реагират стъпка по стъпка. За 2023 г. сме обработили над 46 000 сигнала“, отчете тя.
Родителите много подценяват онлайн активността на децата, особено на по-малките. Много важно е да участваме в онлайн живота на децата си – да знаем къде имат профили и да имаме предвид, че децата не трябва да са в социалните мрежи преди 13-годишна възраст. "Все по-често наблюдаваме дечица на 8-9-годишна възраст в тези мрежи. Децата не са виновни,че стават жертви на престъпници – трябва някой да ги упъти и да им обърне внимание как да се пазят. Играят си на инфлуенсъри, имат нужда от лайкове и за съжаление педофилите се насочват точно към тази уязвима група потребители“, поясниха още от Национален център за безопасен интернет.
"До към 16-годишна възраст не виждаме причина едно дете да има снимки и видеа в мрежата, защото това е притегателна сила за "хищници“. Промени в поведението – от крайно агресивно до обратното – затваряне в себе си, безсъние, промяна в начина на хранене – това са знаци, че детето ни може да има проблем с насилие онлайн.“, даде съвет какво да наблюдаваме в децата си като червени лампи за проблем Антоанета Василева.