© Plovdiv24.bg | Радар-детектор, който е позволен за използване у нас, може да спаси всеки водач от новите суперкамери на КАТ, които ще заработят за Коледа. За разлика от триногите новите суперустройства работят на принципа на т.нар. "Ефект на Доплер" и сигналът им се улавя от детекторите в автомобилите. Това признаха от ръководството на "Пътна полиция", пише "Телеграф". Радарите на Пътна полиция в момента се тестват и до Коледа се очаква да започнат да следят от движение и на място за превишена скорост, липса на "Гражданска отговорност", издирвани и оперативно интересни за МВР автомобили, съобщиха от ръководството на КАТ.
Устройствата на КАТ могат да се засичат от радар-детектори, тъй като действат на т.нар. "Ефект на Доплер". "Това значи, че антената непрекъснато излъчва ВЧ сигнал с известна вълнова дължина (честотата на предаване) и го прихваща след отразяването", уточниха от ръководството на "Пътна полиция". Нарушението автоматично се записва и съхранява като отделен файл. По същия начин работят всичките 148 мобилни камери на КАТ.
"Както при тях, така и при тези 23 устройства радар-детекторът ще предупреждава водачите, че до броени секунди разстояние има вероятност, ако са в нарушение, да бъдат заснети и по-късно глобени", уточниха от "Пътна полиция". В левия долен ъгъл под предния регистрационен номер на всяка от патрулките със суперкамери има радарен сензор, който разчита какво пише на всяка табела на возило, с което колата на КАТ се разминава. На дисплей в купето униформените разбират веднага дали водачът е в нарушение. Ако е така, камерата на покрива на колата прави снимка и се издава санкция. "Дори агресивното поведение на пътя ще се заснема и полицаите ще спират на място такива водачи", уточни шефът на "Пътна полиция" комисар Росен Рапчев. |