Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Няма лекар, който да раздели сиамските близнаци от Сливен
Автор: Екип Burgas24.bg 09:31 / 28.04.2017Коментари ()1754
©
Не финансирането е проблем в случая със сиамските близнаци от Сливен, а това, че няма лекар, който да извърши операцията. Това каза Пенка Георгиева от Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в предаването "Тази сутрин" по bTV.

Преди близо седем месеца в Сливен 14-годишната Мария Петрова роди сиамски близнаци. Тогава стана ясно, че бащата на бебетата е неин втори братовчед. Бременността е проследена от лекари, но те не видели проблем при бебетата заради старата си техника. В момента децата са в дом "Майка и дете" в Бургас, а близките им ги посещават всяка седмица. Едното обаче няма мозъчна дейност и е в кома от раждането, за да може другото да се развива.

Лекарите на 14-годишната Мария не видели, че носи сиамски близнаци заради остаряла техника. Семейството на малолетната родилка смята, че акушерите и гинеколозите имат вина за случилото се. Близките на близнаците са притеснени за здравето им и искат помощ, за да се направи операция за разделянето им, но са получили отказ от Фонда.

Според бабата Мария Желязкова няма обяснение, а само им казали, че не може да бъде финансирана операция в чужбина. Искаме да се намери лекар, за финансирането, ако не могат да ни помогнат, ще видим какво ще направим - дали къщите си ще продадем, дали ще отворим банкова сметка, каза тя.

Случаят с близнаците беше разгледан на два пъти - на 23 ноември и на 29 март с интердисциплинарна междуболнична комисия от 15 лекари - елита на здравеопазването. Заключението на лекарите е, че едното дете е "самостоятелно нежизнеспособно, като наличните анатомични съотношения между близнаците правят разделянето им анатомично невъзможно, функционално непълноценно и технически неосъществимо". Това е, за съжаление, каза Георгиева.

Нашите лекари казват, че случаят е много тежък и близнаците не могат да бъдат разделени, нямат опит и не знаят къде това може да се направи в чужбина. Като обществен съвет сме съгласни да финансираме операция, не е проблемът във финансирането, а че няма кой да извърши тази операция, каза още Георгиева.

Д-р Стоян Ставру, преподавател по биоправо в НБУ и в СУ "Св. Климент Охридски", коментира, че казусът е сложен и от юридическа гледна точка. Фактът, че са извадени два акта за раждане, две ЕГН-та, две имена, означава, че българската правна система третира тези две човешки същества като два отделни правни субекта. Операцията ще има последици, които засягат и двамата пациенти, а те имат противоречиви интереси - оказва се, че евентуалният шанс за живот на едното дете е животът на другото. От юридическа гледна точка първият въпрос, който трябва да се реши, е колко пациенти имаме, коментира той.

Децата са с обща кръвоносна система и разделянето носи риск за живота и за двамата, добави Георгиева. Ако има лекар, който би се ангажирал да ги разделя, проблемът не е във финансирането, повтори тя.

Според нея в случая медицината е безсилна, а семейството има нужда от психологическа помощ и подкрепа.




Още по темата: общо новини по темата: 7
02.10.2017 »
28.10.2016 »
05.10.2016 »
21.09.2016 »
08.09.2016 »
01.09.2016 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Nyama-lekar-koito-da-razdeli-siamskite-bliznaci-ot-Sliven-719968
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.