"Практиката показва, че немалка част от хората нямат нужния осигурителен стаж, за да излязат в пенсия. Затова са принудени да се трудят и след 65 г.", обясни експертът по подбор на персонала Маргарита Николчева.
Всеки месец над 100 души търсят липсващият им осигурителен стаж с помощта на пенсионни консултанти. Тези, които нямат документи, с които да докажат трудовия си опит, са принудени да продължат да работят и след като навършат пенсионна възраст.
Доста от кадрите обаче продължават да работят и след като се пенсионират. "От една страна, защото работата им не е свързана с тежък физически труд, и от друга, защото така увеличават и пенсията си.", обясни Николчева.
Според изследване на Менпауър всеки трети кандидат за работа смята, че възрастта пречи на кариерното израстване.
В същото време според проучването обаче този страх е неоснователен, защото много компании наемат свои служители след излизането им в пенсия. Основната причини са връщането на работниците в офиса е липсата на квалифицирани кадри.
"Компаниите биха могли да преборят този недостиг, като се обърнат към по-възрастните кадри или към свои бивши служители, защото те имат умения, с които да допринесат за успеваемостта на еднократен проект или в дългосрочен план.", заяви директорът на Менпауър за България Надя Василева. Данните показват, че заради недостига на кадри 39 на сто от родните шефове са започнали да наемат по-млади или по-възрастни служители.