Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Директорът на Археологическия музей в Созопол: Ние кости няма да излагаме
Автор: Екип Burgas24.bg 13:07 / 12.06.2012Коментари ()1613
© Impact Press Group
В Созопол няма да бъдат излагани на мястото на разкопките откритите скелети при погребения, за които има елементи на ритуали срещу вампири. Това каза Димитър Недев, директор на Археологическия музей в Созопол.

Единият скелет, открит при разкопките, ще бъде изложен в Националния музей.

"Ние кости няма да излагаме. Това е едно великолепно място, за да си позволим да го превърнем в сбирщина на разни окултисти. Може би ще е сензационно, но ако го направим под стъкло, ще чупят и ще разрушат съоръжението", посочи Димитър Недев.

Все пак има вероятност един гроб да бъде експониран на място, като не е задължително да бъде "вампирски". Един от късноатничните гробове пресича една пещ, датирана от началото на пети век, и може би ще бъде експониран на място; става дума за една гробница, която е изградена по-масивно. Вече са демонтирани, защото има пласт от времето на Древна Аполония - доста рядък, доста интересен, и като находки, и като съоръжения, и като керамика, допълни Димитър Недев. От няколко дни под т.нар. вампирски некропол откриваме една изключително добре запазена пещ за производство на метал, вероятно свързана с производството на бронз от края на шести век пр. Хр. - каза Димитър Недев.

Според него - костният материал на скелетите в Созопол, наричани "вампири", показва, че по никакъв начин те нямат по 6 см зъби, които да ги правят вампири.

"Има едно наслояване в информационното съвременно общество и категорично припознаване на холивудския модел за вампирите - страхът продава. В българския фолклор и изобщо - в тези християнски ритуали, които се практикуват в Странджа (тук е запазено нестинарството, има своеобразие на кукерски игри и т.н.), има препокриване на култове", добави Недев. По думите му - всички християнски обичаи и чествания, които се осъществяват на битово ниво, имат такива реликви, остатъци, които обогатяват тези християнски практики и фолклор.

Всяка находка, всеки гроб от този некропол, който и да бил той, има своята стойност като антропологичен материал. Антрополозите могат да извадят доста неща като научни факти от тези кости, посочи Недев. Разкопките на некропола са в близост до църквата "Свети Николай Чудотворец" и погребенията са непосредствено до едната стена на храма.

Това са хора християни - ние също. Следва да се отнасяме с необходимото уважение към техните тленни останки, каза Недев. По думите му - погребаните в тази част на некропола вероятно са били изтъкнати граждани на Созопол.

Източник: Агенция "Фокус"




Още по темата: общо новини по темата: 22
16.12.2013 »
09.12.2013 »
27.11.2013 »
01.11.2013 »
20.09.2013 »
03.09.2013 »
предишна страница [ 1/4 ] следващата страница
Още новини от Регионални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/regionalni/Direktorut-na-Arheologicheskiya-muzei-v-Sozopol-Nie-kosti-nyama-da-izlagame-358748
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.