© Burgas24.bg | | Хотелиери трескаво измислят различни хитрини, за да спестят разходите по туристическия данък. С промените в законите собствениците на места за настаняване трябва да плащат налог при заетост от поне 30% през годината, независимо от броя на гостите, които реално посрещат. За да си спестят тези пари, собственици измислиха различни врътки за заобикаляне на закона.
Първоначално повечето се заканиха да смъкнат категорията на хотелите, защото за по-малко звезди се дължи и по-нисък налог за всеки креват. От това обаче ще пострада реномето им и гостите може да се откажат от резервации. Затова сега някои хотелиери смятат да се възползват от дупка в нормативните актове преди приемането на новия закон за туризма, който още се съгласува между министерствата. Вместо като хотели, те ще се регистрират като апартаментни комплекси. Защото за тях се плаща такса само за регистрираните стаи, които се отдават под наем. Така собственик на хотел със 100 стаи може да го превърне в апартаментен комплекс и да плаща само за 10% от стаите. При 30% заетост по закон той ще дължи туристически данък едва за три от 100-те стаи, обясниха врътката бизнесмени.
В същото време сезонен хотел с 4 или 5 звезди в зимния курорт Банско трябва да плати съответно по 80 ст. или левче на легло при 30% заетост. Така разходите на хотелиерите само за новия туристически данък ще скочат до 385% спрямо курортната такса, плащана през миналата година, изчисляват собственици. В конкурента Гърция хотелиерите плащат на общините 0,5% от приходите си като курортна такса, а ДДС за бранша е само 6,5%. У нас ДДС в туризма от 1 април е 9%. Така реално родните хотели стават неконкурентоспособни, коментираха от бранша.
Източник: в. "Стандарт" |