Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Шефът на НСИ: Числата са такива, няма манипулиране на данни
Автор: ИА Фокус 19:08 / 10.02.2025Коментари ()315
©
Числата са такива, каквито са. Просто не всеки може да ги чете. Това заяви пред NOVA председателят на Националния статистически институт доц. д-р Атанас Атанасов. Коментарът му е по повод обвиненията от страна на "Възраждане", че НСИ крие истинските данни за инфлацията у нас. По думите на доцента "те просто искат да създават проблеми по пътя на България към еврозоната".

"Инфлацията във всички страни се изчислява от националните статистики. Никой друг не може да го направи. Може да се мери повишение в цените, но всяка държава има една институция, която да изчисли инфлацията. Вече 145 години за България това е НСИ", подчерта председателят на Института.

Доц. Атанасов е категоричен, че данните няма как да бъдат манипулирани по няколко причини. "Основната е, че всяко едно число се верифицира от Евростат. Чак тогава данните се публикуват", посочи той.

Шефът на Националната статистика увери, че тя не е подлагана на натиск, за да представи по-ниска от реалната инфлация, за да може страната ни да влезе в еврозоната по-скоро. "С нито един политик не съм говорил последните месеци", призна доцентът. "През последните месеци НСИ е подложен на атака само от една политическа партия и това е "Възраждане". Получаваме имейли със заплахи за живота и здравето на служители и техните семейства", призна доц. Атанасов. Институцията е написала отворени писма до премиера, до министъра на вътрешните работи и до шефа на ДАНС. "Не може цяла институция да работи под стрес заради това, че на някого не му харесват числата", категоричен е председателят на НСИ.

"Инфлацията е темпът на ръст на цените. Това, че тя е намаляла, но все пак остава положителна, не означава, че цените са се понижили. Означава, че те се увеличават, но по-бавно", подчерта експертът. Очакванията на НСИ са за повишение на инфлацията за януари. Дали това ще ни отдалечи от влизането в еврозоната обаче зависи не само от родната инфлация, а и от тази в останалите страни, подчерта директорът на Националната статистика.



Още по темата: общо новини по темата: 512
11.02.2025 »
11.02.2025 »
10.02.2025 »
10.02.2025 »
09.02.2025 »
09.02.2025 »
предишна страница [ 1/86 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Shefut-na-NSI-Chislata-sa-takiva-nyama-manipulirane-na-danni-2443898
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.