© | | "На разходка в гората сме"- е най-бързо скалъпената лъжа на бракониерите хванати в крачка от горски стражари. На истории за разходки и за ловно оръжие взето за всеки случай, при нападение от диво животно, се е наслушал шефът на РУГ Бургас Румен Желев. Експертът разказва, че е практика нарушителите да предлагат пари за да отърват акта. Заплахи и банкноти най-често валят срещу държавните служители от пишман ловците.
"Момчета, вземете парите, защото ще ги дадем на други по веригата" - била традиционната реплика в такива случаи. В последно време обаче бракониерите си понасят и наказанията. Преди години е имало случаи на затворени за по пет месеца убийци на диви прасета. В момента глобите са от 100 лв. и нагоре като могат да стигнат и до 10 000 лв. Законът предвижда и отнемане правото на лов за срок от три години. Лакърдиите за обстреляния дивеч са колкото и авджиите. Край огъня или по време на лов всеки разказва без мярка и "никой не лъже". Принципът бил "ако, не можеш да разказваш истории, не ставай ловец".
Благороден елен, елен лопатар, дива свиня и в по-малка степен сърна и муфлон са основните видове дивеч, обект на лов в Странджа. Местните елени се отличават с голямо тегло на тялото - до 350 кг. и масивни тъмни рога, обсипани с много перли. Популацията е много добра. На територията на Странджа са обстреляни над 13 благородни елена. Рекорд на ловно стопанство "Ропотамо" е трофеят от благороден елен, оценен на 250 точки по СІС, и тегло 14 кг. Трофеите от елен лопатар достигат до 4,7 кг., а националният рекорд, обстрелян тук, е с оценка 212 точки по СІС. Сред най-атрактивните обекти на лов е глиганът, чието тегло достига 250-300 кг. Хищниците са представени от вълка, лисицата и чакала.
Преди години Странджа е била предпочитано място за лов от страна на много чужденци, разказва Желев. Ценоразписът е бил в марки и основно немски и австрийски гости да обстрелвали едър дивеч из ловните полета, разказват авджии. Постепенно обаче българите изместиха чужденците. Над територията на стопанството преминава източно-черноморския прелетен път на птиците - "Виа Понтика". Това обяснява присъствието на пасажи от различни диви патици и гъски и особено на горския бекас - любим обект на лов за много чуждестранни гости. Италиански, френски, гръцки туристи се пускат на пернати, през есенните и зимните месеци.
Източник: Дарик |