© Burgas24.bg | | Гражданите, които трябва да заплащат такси към съответни институции, да могат да го правят на гишета в самите учреждения, а не да бъдат препращани към клонове на банки и да им плащат комисионни. Това предложение е направено от Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм към НС, съобщи депутатът от ПП ГЕРБ Димитър Бойчев, който е неин член. Народните представители предлагат на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и създаване на възможността гражданите да следят онлайн движението на техните искания, жалби и т.н. до различните институции. "Така всеки гражданин ще има достъп до електронен регистър и ще може да следи процеса по предвижване на документацията му към съответното учреждение", смята областният ръководител на ПП ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев.В Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм и в Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения вече са приети актуални предложения за изменения в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.
"С приемането на измененията, от народните представители, ще се намали административната тежест, ще се облекчат регулациите и ще се премахват бариерите за развитие на бизнес инициативите", коментира председателят на транспортната комисия Иван Вълков.
Със законопроекта се обособяват принципите и целите на административното регулиране и административния контрол. Въвежда се принципа на равнопоставеност на всички граждани, които извършват или възнамеряват да извършват стопанска дейност, независимо от формата на собственост, правно-организационната форма или националността.
"Допълват се изискванията към административните органи за предоставяне на услуги по електронен път и се облекчават условията за деклариране на обстоятелствата при кандидатстване за лиценз, както и за разрешително за извършване на определени стопански дейности или еднократни сделки. Със законопроекта се регламентират минималният и максималният срок за отстраняване на нередности или за предоставяне на допълнителна информация, който не може да бъде по-дълъг от установения за произнасяне срок", пояснява депутатът от ПП ГЕРБ Иван Вълков.
С § 8 се създава нов чл. 7а, който въвежда методика, основана на ясни принципи за определяне на разходоориентиран размер на събираните по този закон такси, както и за разходване на средствата от събраните такси, независимо от органа, който е оправомощен да ги събира. Регламентират се безплатното отстраняване на нередовности и предоставяне на допълнителна информация и разходването само за възстановяване на разходите по предоставяне на услугата и повишаване на качеството и на събраните от такси средства. Методиката не се прилага при образуване размера на такси за осигуряване провеждането на политики в области със значение за защита на особено важни държавни или обществени интереси.
Въвежда се задължение за всички административни органи, издаващи лицензи и извършващи регистрация да създадат и поддържат обособени раздели към публичните регистри, в които се вписват лицата, подали заявление за издаване на лиценз и заявления за регистрация, по реда на тяхното подаване, броят и видът на приложените документи. Публикуваната информация следва да е съобразена с изискванията на Закона за защита на личните данни и на съответния специален закон, въвеждащ режима.
Въвежда се административнонаказателна отговорност за длъжностните лица, които не водят регистрите в съответствие с измененията на закона.
Предвижда се 12-месечен срок за привеждане в съответствие с изискванията на закона на информационните системи на органите, администриращи режимите, определени в този закон, и структурите им.
"Това е един добър законопроект за българския бизнес, както и са всеки български гражданин", категорични са народните представители Бойчев и Вълков.
|