Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Тези 3 банки у нас държат около 57% от активите на цялата система
Автор: Екип Burgas24.bg 15:19 / 02.08.2024Коментари ()1300
Печалбата на банките в България за първата половина от годината достигна 1.8 млрд. лв. За сравнение, толкова бе положителният финансов резултат на системата за цялата 2019 г. Обобщените от БНБ данни на база отчетите на търговските банки в България показват, че печалбата им е със 121 млн. лв., или 7.1% над постигнатия резултат за първата половина на 2023 г.

Въпреки продължаващото трупане на печалби ръстовете през тази година са далеч от миналогодишните, когато надминаваха 50%. Забавянето е в резултат от лекото покачване на лихвите по депозитите и поизчерпания ефект от голямата ножица между големите постъпления от кредитирането и ниските разходи по депозитите, каквато беше ситуацията през миналата година.

Именно приходите от лихви формират положителния финансов резултат – благодарение на ускореното кредитиране, пише economic.bg. То продължава да бумти като в жилищния сегмент достигна 25% – невиждан темп от 2009 г. насам. Потребителското кредитиране също расте от около половин година насам и вече удари рекордните 18 млрд. лв.

В условията на това повишено кредитиране за първата половина на 2024 г. нетният лихвен доход за банките се повиши с 462 млн. лв. или 20.4% до малко над 2.7 млрд. лв.

Приходите от такси пък играят значително по-малка роля при формирането на нетния финансов резултат. Нетният доход от такси и комисиони растат едва с 51 млн. лв. или 7% до 780 млн. лв.

За сметка на това обаче банките в България на няколко пъти обърнаха внимание на разходите си във връзка с планираната смяна на валутата от лев с евро. Те изчислиха разходите си на около 300-400 млн. лв., като с всяко отлагане на целевата дата "цената“ за тях расте.

Разходите за обезценка също растат – с около 50% до 276 млн. лв., като по-детайлна справка показва, че една трета от тях е дело на Първа инвестиционна банка, която прави обезценки в размер на около 90 млн. лв. Също по-големи обезценки правят и tbi bank, специализирана в потребителското кредитиране (64 млн. лв.), както и Пощенска банка, която през миналата година купи потребителското звено на BNP Paribas в България (49 млн. лв.).

През второто тримесечие на 2024 г. активите на банковата система нарастват с 2.1 млрд. лв. или 1.2% и в края на юни възлизат на 178.4 млрд. лв.

По банки

Данните на БНБ показват, че Обединена българска банка е най-голяма по активи в България с близо 35 млрд. лв., следвана от Банка ДСК с 34.3 млрд. лв. и Уникредит Булбанк с 32 млрд. лв. Трите банки заедно държат около 57% от активите в банковата система. Третата по активи банка обаче Уникредит почти изцяло е прехвърлила потребителското си кредитиране към своето дъщерно дружество Уникредит Кънсюмър Файненсинг. По-надолу в подредбата на банките по големина на активите Българо-американска кредитна банка (БАКБ) изпревари държавната Българска банка за развитие за 11-ата позиция.

Данните на централната банка показват, че лидер както при жилищното кредитиране, така и при потребителското е Банка ДСК със съответно 6 и 7 млрд. лв. отпуснато финансиране. За изминалата година Банка ДСК увеличава ипотечното си кредитиране с близо 30%.

Заедно четирите най-големи банки в България пък събират около 90% от целия ипотечен кредитен портфейл в банковата система.

Сред най-големите ръстове при потребителското кредитиране отчита tbi bank – с около 30%.

Лидер при корпоративното кредитиране е Уникредит с 10.5 млрд. лв. кредитен портфейл към бизнеса.

Разбивката на печалбата в банковата система показва, че ДСК е с най-голяма такава от 503 млн. лв. и я увеличава с 12% за изминалата година. Следва Уникредит с под 1% ръст до 452 млн. лв. ОББ и Пощенска банка са на следващите две места с 232 млн. лв. и 187 млн. лв. и годишен ръст от съответно 7 и 32%.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Tezi-3-banki-u-nas-durzhat-okolo-57-ot-aktivite-na-cyalata-sistema-2212535
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.