Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Преди да преминем към евро е добре да се направи това
Автор: Екип Burgas24.bg 13:18 / 19.04.2024Коментари ()1424
©
Банките препоръчват, във връзка с влизането в еврозоната, хората да депозират и обръщат парите в брой максимално рано преди датата на присъединяване.

Целта е хората плавно да минат през този процес. Това заяви Петя Димитрова, председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България, на конференция, организирана от АББ във връзка с подготовката за еврото.

Средствата по сметките в банките ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани от лева в евро в момента, когато станем пълноправен член на еврозоната. Датата обаче все още е неясна, банките следват поставената цел това да стане на 1 януари 2025 г.

Влияние

"Никой нищо няма да загуби, всичко ще се прави автоматично", каза Димитрова. По думите й присъединяването на България към еврозоната и към втората най-използвана валута в света е дълго чакан процес. Той ще повлияе положително на икономиката на страната ни и ще бъде двигател за ускоряване на реформите и повишаване на благосъстоянието.

"Ползите за гражданите и фирмите ще бъдат не само от гледна точка на намаляването на трансакционните разходи, но и чрез подобряване на инвестиционната среда, активизиране на местните и чуждестранните инвестиции, със засилена инвестиционна дейност, която се очаква да подпомогне заетостта", посочи тя, цитирана от "Телеграф".

Димитрова даде и конкретен пример: "В момента банките държат 12% от депозитите под формата на минимални задължителни резерви в БНБ, което е над 16 млрд. лева.

В еврозоната минималните резерви са 1%, а ЕЦБ плаща 4% лихва върху свръхрезервите. Разликата се явява скрит допълнителен годишен данък от над 600 млн. лв., които отиват в държавата през БНБ".

Разходи

Петя Димитрова акцентира, че подготовката освен времеемка е и много скъпа – общата сума, която банките се очаква да изразходват за въвеждането на еврото – за обмяната на парите в обращение, както и за необходимите промени в техните информационни системи и осведомителни кампании, ще възлезе на между 300 и 400 млн. лв.

"Ако има система в българската икономика, която вече е в еврозоната, от гледна точка на изисквания, регулации, добри бизнес практики и поведение, това е банковата система. Тя е модел за стабилност и растеж", каза подуправителят на БНБ Петър Чобанов.



Още по темата: общо новини по темата: 464
23.12.2024 »
19.12.2024 »
16.12.2024 »
09.12.2024 »
08.12.2024 »
26.11.2024 »
предишна страница [ 1/78 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Predi-da-preminem-kum-evro-e-dobre-da-se-napravi-tova-2085020
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.