© Burgas24.bg | | Бивши и настоящи студенти от "Професор д-р Асен Златаров": | виж още | |
Кръгла маса на тема "Виновните сред нас" се провежда днес от 10:00 ч. в "Пинакотека"-та на Факултета по обществени науки при Университет "Проф. д-р Ас. Златаров" в Бургас.Кръглата маса е заключителен етап от проект "Открий красивото в теб и в света, който те заобикаля", дело на Неформална студентска група "Бъди съпричастен!"
Проектът е инициатива на петима младежи от НСГ "Бъди съпричастен!", която има за цел да предостави дейности за 29 деца от Социално- педагогически интернат /СПИ/- Стралджа.
Идеята е да се насочи чувството за агресия към проява на екологично-творческа дейност и култура, както и да се съдейства за социалното включване на тези деца.
По време на инициативата децата от интерната усвоиха различни модели на поведение, както към приятели и познати, така и към напълно непознати за тях хора, научиха се да оценяват и опазват природата, личното си пространство, време, чувства.
В рамките на проектните дейности се проведоха няколко срещи в Бургас и Стралджа, както и сред природата - в хижа "Люляк" и на открито.
За осъществяване на инициативата се използваха методите на неформалното образование, като акцентът беше върху интерактивни методи и лична групова изява най-вече в игри с провокиращ креативността характер. Проектът се реализира в рамките на 5 месеца.
В резултат се установиха нагласи за красивото и стойностното в живота, за самореализация и положителна изява на тези деца, както и се промениха възприятията им за останалите хора, за природата и значението й.
"Идеята за тази инициатива дойде като резултат от спецификата на нашата специалност - «Социална педагогика», както и от практическите наблюдения, които провеждаме. Допълнителната ни мотивация е да се насочи общественото внимание към тези деца, тъй като те остават някъде в сянката на децата със специални образователни потребности. В основата на нашата инициатива са хуманността и съпричастността. Тези деца заслужават грижа и внимание, а не само присъда. За да достигнат това положение, те са били манипулирани или пренебрегнати, отхвърлени от някого (най-често родителите).
Нашата цел е да демонстрираме заинтересованост, чрез която да им вдъхнем вяра и самоувереност, които те да използват за в бъдеще. Те имат право на втори шанс, чието начало да положим съвместно", споделят младежите.
Източник: factor-bs.com |