35%-45% е спадът в строителството в резултат на кризата в Бургаско. Това каза председателят на Бургаската търговско - промишлена палата Цанко Иванов. Този спад е дал отражение и върху търговията със строителни материали. По думите му ще има известно съживяване в края на лятото и през есента. Според него обаче това, което е било в сферата на строителството у нас и в частност по морето, никога няма да се върне. "Това има и добри страни. Добре е тогава, когато говорим за това, че пренаситихме с бетони нашите прекрасни брегове. Лошото е, че ние не отчитаме някои други фактори, че ще дойде момент, когато това пренасищане няма да го харесаме, младото поколение ще каже "не искаме да почиваме в бетонни градове, искаме да сме до природата" и тогава вече вероятно ще търсят други решения, които вече са намерени в Испания и други държави", каза Иванов. Лошото според него е, че този строителен потенциал не се използва за изграждане на нов облик на градовете, за нови съвършени жилища, за инфраструктура, за пречиствателни станции, пътища - не само магистрали, но и междуселски пътища. "Знаете, че една голяма част от българското население не живее в добри жилища. Ето в тази посока този строителен потенциал може да бъде използван", обясни Иванов.
По отношение на туризма се наблюдава ръст в рамките на 10%-12%. "Но аз дълбоко се съмнявам, че приходите ще бъдат по-големи от миналата година, тъй като числеността не се определя по брой дни, които туристът прекарва на морето, а по численост на дошли тук. Общо взето наблюдавам и мои близки и познати - почивките им се свеждат до седмица.
Малко хора могат да си позволят по-дълга почивка. Но все пак ръстът на туристите е добър знак и голям процент от тях са българи, което показва, че все пак има хора с добри доходи и отделят време за почивка", посочи още Иванов. Що се отнася до търговията се наблюдава лек отлив и задържане на вътрешното потребление, задържане на потреблението в търговията с бяла и черна техника.
"Бих казал, че има не само задържане, но и значителен спад. Върви търговията с климатиците, защото това вече е една необходимост. Задържане има в търговията с храните и хранителните стоки. Хората се въздържат да правят големи покупки. От друга страна въпреки че казват, че има спад в цените на плодове и зеленчуци, тази година те се задържаха доста високи. Дините в Бургас никога не са стрували 0,60 лв. по това време - винаги са били до 25 ст., или доматите - те не паднаха под 1,20 лв. - 1,40 лв.", обясни още Цанко Иванов.
Източник: Агенция "Фокус" |