Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Защо бонбоните за Хелоуин са по-скъпи тази година?
Автор: Екип Burgas24.bg 17:13 / 31.10.2023Коментари ()725
©
Цената на бонбоните е нараснала със 7,5% спрямо миналата година и с 20% спрямо 2021 година. Сухото време в Южна Америка и в някои други части на света, където се отглеждат какао и захар, повиши цената на ключовите съставки на бонбоните. Ниските количества валежи на места като Мексико, Индия и Кот д'Ивоар може да доведат до по-малко и по-скъпи бонбони за Хелоуин, тъй като разочароващите реколти от захар и какао повишиха цените им, казва New York Times. 

Цената на бонбоните е нараснала със 7,5% спрямо миналата година и с 20% спрямо 2021 г., според последните данни на Бюрото по трудова статистика на САЩ. Това е по-стръмно изкачване дори от това на инфлацията и се дължи на скока в цените на двете ключови съставки, които са на най-високите си нива на едро от десетилетия.

Това се дължи на слабите реколти, произтичащи от горещото и сухо време и високата цена на тора, наред с други фактори. Захарната тръстика, която се преработва в захар, и какаото, ключова съставка в шоколада, са особено чувствителни към периоди на ниски валежи в тропическите региони, където растат тези култури, като части от Азия, Централна Америка и Западна Африка, пише bTV.

САЩ разчитат на вноса на захар от Мексико, където производството спадна с повече от 15% тази година в резултат на сушата. Цената на суровата захар, търгувана на световните пазари, наскоро около 27 цента за един паунд и е най-високата от 2011 година.

Части от Азия, дом на няколко водещи производители на захар, също страда от сухо време, което засяга реколтите. Индия, един от най-големите производители на захар в света, ограничи износа, за да защити вътрешните си доставки. За производителите на бонбони захарта е дори по-поносимата съставка от какаото, защото когато захарната тръстика е оскъдна или скъпа, индустрията може да разчита на захарно цвекло, култура, която расте в по-студен климат и също може да бъде рафинирана в захар.

Какаото расте само в райони близо до екватора, предимно в Западна Африка, която беше ударена от суша през последната година. Ефектът върху цените е сериозен: на стоковите пазари какаото наскоро се търгува над 3800 долара за метричен тон, най-високото от 70-те години на миналия век.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Zashto-bonbonite-za-Helouin-sa-po-skupi-tazi-godina-1879115
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.