Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Защото са роми: И в Германия се държат зле с тях
Автор: Екип Burgas24.bg 09:30 / 19.09.2023Коментари ()776
©
Германската организация на синтите и ромите отчете стотици случаи през миналата година на дискриминация и расизъм срещу малцинствената общност, сочи публикуван днес доклад, който предупреждава, че все по-засилените национализъм и десен екстремизъм допринасят за насилието срещу германските малцинства, предаде Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Централният съвет на германските синти и роми каза, че от общо 621 регистрирани случая повечето са били случаи на дискриминация и "вербални стереотипи". Имало е обаче и 11 случая на заплахи, 17 нападения и един случай на "крайно насилие", заяви организацията, като допълни, че расизмът срещу синтите и ромите вероятно в действителност е по-засилен, тъй като има много случаи, които не са били регистрирани.

Синтите и ромите са признати малцинства в Германия. Около 60 000 синти и 10 000 роми живеят в Германия, сочи Германската федерална служба за гражданско образование. Докладът "ясно показва опасностите от засилващия се национализъм и десен екстремизъм, които отново водят до агресия и насилие срещу синти и роми и други малцинства", заяви пред журналисти в Берлин ръководителят на организацията Романи Розе. 

"Случаят на "крайно насилие" е извършен по-рано тази година в западната германска провинция Саар, след като хора в два автомобила са обиждали членове на общността на етническа основа и след това стреляли по тях с въздушна пушка. Няколко души са пострадали, съобщи Службата за разследване на прояви, насочени срещу циганите, която е събирала данните от 2022 година.

В доклада се посочва, че ромите, които са избягали от войната в Украйна, са непропорционално засегнати от дискриминацията. Посочва се също, че около половината от регистрираните случаи на дискриминация са били "на институционално ниво". Това означава, че членове на ромите и синтите са били дискриминирани от служители на държавни институции като полицията, службите за социално подпомагане на младежи, центровете за работа или общинските администрации, отговарящи за настаняването на бежанци. 

"Държавата трябва най-накрая да поеме отговорността и да гарантира защитата на синти и роми от насилие и дискриминация", заяви Мехмет Даймагелер, комисар на германското правителство за борба с дискриминацията срещу ромите.

По време на Третия райх нацистите са били преследвали и около 220 000 до 500 000 европейски синти и роми са били убити.


Още новини от Международни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/mejdunarodni/Zashtoto-sa-romi-I-v-Germaniya-se-durzhat-zle-s-tyah-1829557
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.