© | | Разработване на конкретни програми за превенция на насилието към училищата и повишаване на гражданската информираност относно ролята и услугите, предлагани от институциите, имащи отношение към децата - в тези две посоки ще обединят усилия Община, Полиция, държавни институции и училищата в Бургас. Това беше решено днес, 20 април 2010 г., в рамките на кръгла маса, посветена на превенцията на младежката агресия и престъпност. Домакин на срещата беше Община Бургас в лицето на зам.-кмета по Образование Йорданка Ананиева. Участие взеха началникът на сектор „Охранителна полиция" към МВР-Бургас Ангел Симеонов, Диана Видева от Асоциация „Деметра", представители на Центъра за превенция на насилието и престъпността, общински отдел „Здравеопазване и социални дейности", Държавната агенция за закрила на детето, Дирекция „Социално подпомагане", Регионален инспекторат на МОН, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, Местната комисия за борба с трафика на хора, директори на училища, педагогически съветници и психолози.
В рамките на срещата Диана Видева представи резултатите от проведено в Бургас изследване за установяване нива на агресивност и стратегии за решаване на конфликтни ситуации при юноши /15-18 г./. Провеждането на това изследване е следствие от взето решение на предишна кръгла маса по въпросите на агресията, проведена през септември 2009 г.
В изследването са били включени 5030 ученици от всичките 26 бургаски гимназии и средни общообразователни училища. От представените резултати стана ясно, че всяко второ дете /50,4 % от изследваните лица/ е преживяло или е било свидетел на насилие там, където живее. При ситуации на конфликт и насилие, юношите са склонни да споделят най-вече с приятели и много по-рядко с възрастни. Най-честите прояви на агресия, в които са попадали, са побой или кражба. Висок е процентът на случаите на насилие на улицата и в училищния двор. При случаи на насилие повече от половината от юношите се обръщат към Полицията, едва 10 % биха се обърнали към училището, още по-малък е процентът ученици, които биха потърсили подкрепата на някоя друга институция. Високо е нивото на телесна агресия при изследваните лица /57 %/, както и на тяхната агресивна раздразнителност /67%/.
Конкретни програми за превенция на насилието да бъдат разработени за всяко едно училище поиска зам.-кметът Йорданка Ананиева. От Центъра за превенции изразиха готовност да подпомогнат директорите и педагогическите съветници в разработването на тези програми и конкретното им прилагане. Решено беше в тях да бъде заложено извънкласно обучение за разпознаване на агресивността и реагиране в конфликтни ситуации. В тези обучения ще бъдат включени учители, родители и ученици.
Ангел Симеонов от ОД на МВР-Бургас определи като притеснителен факта, че децата имат доверие най-вече в Полицията, още повече че те се обръщат към тях единствено в случаите на кражба. Представителите на всички институции се съгласиха с това, че обществеността, в това число и деца, и възрастни, са слабо запознати с ролята и функциите на отделните обществени институции за закрила на детето, превенции, др. и трябва да бъдат положени усилия по посока на повишаване на информираността им. |