© БНР | "Сега при тази вълна е много голямо количество на пациентите. В Пирогов и в големите болници на София постъпват много тежко болни пациенти. Не би трябвало хората да чакат толкова дълго. Понякога от 4-5 пациента се налага 1 или 2-ма да бъдат интубирани веднага. Хората трябва да търсят помощ. Смъртността в реанимационните ни структури не се различава от останалите", каза пред Нова проф. Иван Поромански, директор на най-голямата болница за спешна медицинска помощ в България - "Н. Пирогов".
"Не мисля, че локдаунът е панацея, която ще ни свърши работа на 100%. Важното е хората да спазват правила, самите те да се пазят. Няма кой друг да ги пази", допълни Поромански.
Той даде пример, че преди пандемията от коронавирус в болницата са ползвали около 1,5 тона кислород на денонощие, сега - 9,5 тона на денонощие. "С Ковид трябва да имаме 268 легла, от тях броят за средно тежки случаи всички легла са запълнени. Другите 53 са интензивни", каза проф. Поромански.
Ние приемаме и други пациенти, които се нуждаят от спешна помощ, по време на лечението един от тях може да се окаже положителен. Създадохме буфер, за да може да изолираме пациентите с други заболявания, които се оказват с ковид. |