© | Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) изпълнява малък проект - "Острови на надеждата", подкрепен от Обществения борд на Telus International Europe със сумата от 2400 канадски долара. Това е едно от 20-те одобрени предложения от общо 150 подадени в сферата на образованието, здравеопазването и опазването на околната среда.Един от най-значимите отрицателни фактори за птиците в Атанасовско езеро са наземните хищници - най-вече чакали и скитащи кучета. Хищниците влияят пряко като изяждат яйцата и малките и стъпкват гнездата и непряко - безпокоят птиците, принуждават ги да напуснат местата за гнездене и да изложат на риск яйцата и малките, а и изразходват енергия, която им е необходима за оцеляване.
Чрез проекта, подкрепен от Telus са закупени два широкоъгълни фотокапана, с които се събира ценна информация за вида и числеността на хищниците в колониите, подходите и времето за навлизане, тяхното поведение и механизмите за преодоляване на защитните съоръжения.
В рамките на проект "Солта на живота", LIFE + са извършвани различни дейности за смекчаване на отрицателният ефект от наземните хищници върху птиците. Основно решение, което се прилага от партньорите от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) е изграждане на пасивни защитни системи, включващи оградни мрежи, електропастири, плашила, различни светлинни, звукови и шумови дразнители.
Хищниците обаче са достатъчно интелигентни, настоятелни и приспособими животни и в определен момент намират начин да преодолеят поставените им препятствия. Въпросът е това да стане възможно най-късно по време на гнездовия сезон, когато малките вече са излюпени и самостоятелни и ще успеят да се предпазват сами. Това означава, че трябва добре да се познават тези животни, техните навици, местата от които навлизат в колониите и тяхното поведение там. Ето защо проектът "Острови на надеждата" цели в основата си проучване на хищниците и анализ на тяхното поведение, за да може всяка следваща година да се усъвършенстват системите за защита и да има все по-успешни гнездови резултати.
Данните от фотокапаните до този момент показват, че за разлика от други години в района не се наблюдава засилено преминаване на хищници. За това свидетелстват не само ограничения брой уловени от фотокапаните животни, но и липсата на техни следи край защитните съоръжения и спокойствието, което демонстрират птиците в колониите. Предстои да бъде анализирана събраната досега информация, за да се уточни броя на животните, техния пол и възраст и подходите им за навлизане. Положителната новина е, че изградените "острови на надеждата" функционират успешно и в колониите е пълно с възрастни птици и техните новоизлюпени малки. |