Става въпрос предимно за хора, ангажирани в сферата на здравеопазването, туризма, търговията и услугите, пише "Телеграф".
Сред "късметлиите", които ще чукат яйца на работните си места на Великден, са лекари, медицински сестри, търговци, хотелиери, работещи в транспорта и други. Някои кадри като елтехници и охранители ще си позволят "лукса" да сформират аварийни екипи, които да дежурят по празниците. Заетите в ресторантьорския и хотелиерския бизнес обаче ще работят на пълни обороти.
На другия полюс са 70 000 българи, които са си осигурили 10-дневна почивка. Те ще слеят празничните дни покрай Великден и Гергьовден, обясни шефът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Изчисленията на оглавяваната от него институция сочат, че около 12% от пътуващите по празниците около 540 000 нашенци ще съчетаят почивните дни. Повечето от тях ще измолят за 3-дневен отпуск от шефа и ще се наслаждават на почти двуседмичен отдих, започващ от петък, 29 април и приключващ в неделя, 8 май.
Не са малко и хората, които ще използват върлуващите в момента вируси, за да се сдобият с фиктивен болничен и така да оправдаят отсъствието от работа. Джипитата вече са залети с молби от пациентите си да им дадат тридневен лист за отсъствие през работните дни между двата празника, които са 3, 4 и 5 май. Основните диагнози, които се вписват в болничните, са свързани с настинките, породени от честата смяна на времето и редуването на температури от 30 до 0 градуса в рамките само на една седмица.