© | | Този уикенд в България и в още 39 страни от Европа и Централна Азия се проведе 21-то издание на Европейските дни на птиците, което се организира от BirdLife International. У нас събитието се координира от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Проведени бяха 15 събития в 11 различни града с участието на 535 деца и възрастни. В различни части на страната, в градове и села, хора от различни възрасти посетиха интерактивните информационни щандове на БДЗП, наблюдаваха птици, научиха интересни факти за миграцията на птиците и се включиха в разнообразни доброволчески инициативи, игри и работилници за изработване на къщички за птици и хранилки. Домакини на събитията бяха градовете Бургас, Варна, Русе, Плевен, Пловдив, Благоевград, София, Свищов, Белене, Козлодуй и Шабла.
Участниците и техните деца се докоснаха до красивия свят на птиците, реализираха доброволчески акции в 7 различни града. С безвъзмездния си труд и големия си ентусиазъм те допринесоха за облагородяването, почистването и реновирането на крайградски паркове и защитени територии. Екипите почистиха от битови отпадъци защитена местност "Ятата" край Варна; възстановиха и лакираха дървени табели, пейки и беседки в защитена местност "Пода" край Бургас; почистиха Натура 2000 зона близо до Гребната база в Пловдив; почистиха трева и клони след косене, подрязаха храсти и оплевиха плевели край хижа "Приста" до гр. Русе; почистиха битови отпадъци в Парк Кайлъка край гр. Плевен и в парк Ловен дом край Благоевград, а в София събираха листа в Парк музей Врана.
По време на събитията участниците под вещото ръководство на БДЗП наблюдаваха и записаха 1 975 птици от 70 различни вида. Трите най-често срещани вида за България този уикенд бяха речната чайка, големият корморан и полската врана. От редките и застрашени видове птици бяха наблюдавани къдроглави пеликани, белооки потапници, морски орли, лопатарки и малки корморани. Най-много видове птици бяха установени в района на Бургаските езера, Защитена местност "Ятата" край гр. Варна и по река Дунав.
Освен в България, събитието се проведе в общо 40 страни от Европа и Централна Азия с участието на 23 000 души. Всички те станаха част от Европейските дни на птиците 2014 и се докоснаха до дивата природа и света на птиците. От Португалия до Казахстан, от Малта до Норвегия, в организираните общо 895 събития бяха наблюдавани над 2,5 милиона птици, отправящи се към местата им за зимуване на юг.
Европейските дни на птиците е ежегодно събитие, което се провежда в пълния уикенд на октомври и се организира от BirdLife International. Тази година то се проведе за 21-ти пореден път. Празникът приканва всички хора, интересуващи се от природата и пернатите й обитатели, да излязат сред природата и да научат повече за миграцията и за невероятните пътешествия на птиците.
Всички наблюдения на птици от различните страни бяха събрани, обработени и анализирани от Европейския център, координиран от Люксембургския партньор на BirdLife International Natur&ëmwelt. Трите най-многобройни вида птици в международен мащаб тази година бяха обикновен скорец, белочела водна кокошка (лиска) и зеленоглава патица. В голяма част от страните са регистрирани редки и застрашени видове птици като пепеляв брегобегач и плоскоклюн блатобегач в Италия; жълтовежд певец в Латвия и Унгария; зеленикав певец в Полша; обикновени дропли в Словакия; трицветен листоног и биволска чапла в Швеция; тръноопашати потапници и Африканска хубара в Узбекистан; беловрата потапница и ориенталско каменарче в Норвегия. Голям брой мигриращи птици са установени в цяла Европа и Централна Азия. Многобройни ята от сиви жерави, речни чайки, обикновени скорци, обикновени чинки, гривяци и дроздове са регистрирани на целия континент.
Най- много събития - 150 на брой, бяха организирани в Холандия. Най-много участници - 5334 човека, са се събрали тази година в Швейцария, а най-много птици - 1 052 681 екземпляра са били наблюдавани в Холандия. |