© | | 15 000 гръцки фирми са преместили дейността си в България. Това е сумата на компаниите със смесено гръцко-българско участие, регистрирани през последните две години, откакто дълговата еврокриза удари по финансите на южната ни съседка. Специално дружествата, които пък са 100% собственост на гръцки граждани, са над 6000 на брой. За това съобщава британският вестник "Гардиън" в аналитичен материал, като се позовава на гръцки медии.Най-големите компании, които са се преместили у нас, са транспортни фирми. Става дума за превозвачи с хиляди камиони. Освен тях обаче най-различни други бизнеси, включително дори фитнес салони, също са преместили цялата си дейност у нас. Най-много гръцки фирми са се нанесли в региона на Благоевград и Сандански заради географската близост. Счетоводители от региона съобщават, че ежедневно по 2-3 нови гръцки фирми пращат запитвания за откриване на офис в България, съобщава "Телеграф".
Основният плюс, заради който съседите се местят да правят бизнес у нас, е ниският корпоративен данък от 10%. За сравнение данъкът на фирмите в южната ни съседка варира между 20 и 25% в зависимост от регистрираната печалба. Овен това разходите за наем и за служители също са в пъти по-малки у нас, отколкото в Гърция.
Последните данни показват, че промишленото производство в Гърция в момента е намаляло с 30% от пиковите си моменти преди дълговата криза. Безработицата в южната ни съседка пък е над 27% от работоспособното население, което означава, че официално всеки 4-ти не е зает с трудова дейност. Само през тази година се планира нови 11 400 работни места в публичния сектор да бъдат съкратени. Тези данни правят гърците силно скептични към думите на премиера Антонис Самарас, че 2014-а ще бъде година на икономическото стабилизиране за страната, пише "Телеграф". |