© | | Крайбрежието на Странджа е описано от геоморфолозите много преди обвяването на самия парк като защитена територия. Това каза Иван Камбуров, експерт в ПП "Странджа". Причината за интереса е уникалността на южното ни Черноморие.
"Имаме редица доклади, които посочват, че крайбрежието на парк Странджа има качествата на своеобразен музей на открито, в който могат да се представят много любопитни геоложки феномени, свързани с древната вулканична дейност - палеовулканологията. По крайбрежието на Странджа е имало няколко вулкана, които със своята дейност са сътворили един от най-причудливите брегове в Европа. Мнението на геолозите е, че качеството на този пейзаж и ландшафт далеч надхвърля националните измерения и би следвало да го мерим се европейски измерители", каза Камбуров.
Именно, за да се обясни по-добре тази уникалност на крайбрежието и това природно богатство по европейски проект е издаден пътеводител за Черноморското крайбрежие на Странджа. Той се разпространява безплатно и ще бъде на разположени на местните власти в четирите общини по южното ни крайбрежие. Пътеводителят ще се предоставя и на местни хора, които имат къщи за гости.
"Чрез този пътеводител, описващ конкретни локации и места за наблюдение на интересни геоложки изяви, придружени с много добре направени илюстрации за това, как се случили тези геоложки събития довели до този впечатляващ пейзаж се надяваме да увеличим толерантността и дори обичта на нашите гости към тези крайбрежни феномени", каза Камбуров.
Източник: Радио "Фокус" |