Стенописи от XI век откриха при разкопките в Поморие
Автор: Екип Burgas24.bg 16:02 / 18.08.2012Коментари ()747
©
Тази седмица приключи петия сезон на археологическите разкопки в местността "Палеокастро" в Поморие. Екип от специалисти, ръководени от доц. д-р Сергей Торбатов и д-р Методи Даскалов проучваха и изучаваха района.
За петте кампании са разкрити 700 кв.м площ. Разкрити са части от уличната мрежа на римския Улпия Анхиалос, важни обществени сгради, за една от която се предполага, че е храмът на Изида и Серапис; голяма обществена постройка, чиито останки са запазени с много голяма височина - вероятно обществена баня. "Това може би е най-представителният римски град по южното черноморие, който е основан на това място специално от римляни. Градът е изграден основно през II век на съвсем чисто място според всичките традиции на римското градостроителство. Създаден е на чисто място и нищо общо с колониите" коментира д-р Методи Даскалов.

През Средновековието почти няма исторически извор, в който да не се споменава Анхиало като много важно пристанище и търговски пункт. Свидетелство за това е богатият нумизматичен материал и вносните стоки. Почти няма монетосечения на Балканите, които да не са представени тук в музейната сбирка, която за тези 5 сезона достига около 1000 монети.

Преди няколко години археолозите разкриват некропол с голяма концентрация на средновековни гробове. "Некрополът на Анхиало е един от много малкото в България, където проучването на човешките костни останки на място се извършва от специалист антрополог. За три сезона работа са разкрити 173 гроба с останки от над 500 индивида. По-голямата част от намерените скелети са на деца от шестмесечна до тинейджърска възраст. Прави впечатление, че некрополът се развива на семейни парцели и че в един гроб са се извършвали до пет препогребвания. Това са гробове на заможни хора, свидетелство, за което са големият брой накити, предимно в гробове на жени - стъклени мъниста, гривни. "Интересен беше гроба на малко момиченце със сребърни наушници, върху главата на което е имало кърпа с ръчно бродирани златни нишки и наниз от мъниста", сподели д-р Даскалов. Събраната колекция от около 30 нагръдни кръста, носени приживе, говори, че хората са били ревностни християни и е доказателство за стриктно спазване на консервативен християнски погребален обряд.

Откритието на тази година е депо с над 1000 фрагмента от стенописи. Стенописната украса е в два слоя. Ранния пласт, според специалистите е от края на X-ХI век, а по-късния датира от XIII век. Открити са изображения от светец, Богородица, части от одежди и рамки, части от надписи, ореоли. Фактът, че в Средновековието некрополите са се развивали обикновено около църкви и намирането на преотложени стенописи, дава надежда, че в близките околности има християнски храм. Според специалистите поставянето им в некропола не е случайно, а е извършено символично погребване на стенописите, свързано с някакво почитание.



Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Stenopisi-ot-XI-vek-otkriha-pri-razkopkite-v-Pomorie-374384
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.