С универсалната роботизирана платформа вече ще разполага и българската армия, а досега машините са изнасяни предимно за САЩ, разказа представител на фирмата-производител. Роботът е предназначен за откриване и обезвреждане на взривни устройства, за работа в опасна за човека среда като боравене с боеприпаси, химически и радиоактивни вещества.
АСОМ R6 струва над 100 000 евро. Точната сума не може да се каже, тъй като зависи с какво е оборудван. Роботът е способен да работи денем и нощем при всякакви метеорологични условия. Извършва сапьорски дейности, разузнавателни мисии, охранителни такива, гасене на пожари, видео, термален и аудио запис на трудно достъпни или опасни за човека места, разнасяне на товари, видеонаблюдение в реално време, откриване и обезвреждане на опасни вещества.Машината тежи 70 кг и развива скорост до 2.7 км в час.
Форумът събра 65 фирми, от които 46 са български и 19 са чуждестранни. Изложителите са от 10 държави, а участието е с 10 % повече спрямо предишното издание. По време на изложението пред палата №3 на Панаира бяха представени автобронетанкова техника, въоръжение и оптически прибори, средства за индивидуална балистична защита, комуникационни и информационни изделия, специална и авиационна техника. Водещи български и чуждестранни компании показаха модерно оборудване и технологии в сферата на отбраната, антитероизма и сигурността.
В словото си за откриването на "Хемус - 2012"
Бойко Борисов наблегна на факта, че в последните години България няма нито една рекламация на износ на военни изделия.