© | | Страх от спекулация с обявяването на мозъчна смърт спира българите да разрешат донорство при кризисна ситуация. България е на последно място сред страните в Европа по донори на органи. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по трансплантациите доц. Силви Кирилов по време на семинар на тази тема, който се проведе в София вчера. У нас те са 1,5 на 1 млн. души, а най-много донори има в Испания, където те са 34,4 на 1 млн. души. 911 души са в листата на чакащите за трупен орган, уточни той. Децата сред тях са 16. От всичките 911 души 851 чакат за присаждане на бъбрек, 31 - за сърце, а 29 - за черен дроб. По думите на доц. Кирилов смъртността на хората от листата на чакащите е около 8,5% поради все още незначителния брой донори у нас. От 851 пациенти, нуждаещи се от бъбречна трансплантация, 52% нямат други открити заболявания, което означава, че ако се намери орган за тях, те могат да бъдат излекувани успешно и напълно.Пациентите над 70-годишна възраст и с диализа повече от 10 години са 25 процента, диабетиците сред чакащите са 10 на сто, децата и пациентите на диализа са 3 процента.
Страх от спекулация с мозъчна смърт спира развитието на донорството в България, показват наблюденията на специалистите. Българинът все още не може да се довери на медиците, че няма да спекулират с мозъчна смърт на техен близък само и само да му вземат органите.
"Трябва да убедим обществото, че има състояние на мозъчна смърт и част от тях са подходящи за донори", каза шефът на агенцията по трансплантация доц. Силви Кирилов. Той добави, че тази негативна нагласа към донорството се дължи и съществуващия в световен мащаб черен пазар на органи.
По думите на доц. Силви Кирилов няма страна в света, в която да няма глад за донори. За разлика от повечето държави обаче в България не се използват на 100% възможностите за трупно донорство заради предразсъдъци в обществото ни и нежеланието на близките чрез даряването на органи на покойния да спасят чужд живот.
В 25 болници в страната работят донорски бази.
Източник: в. "Монитор" |