Гърция се бори с пораженията от опустошителните наводнения
Автор: ИА Фокус 12:09 / 04.04.2025Коментари ()353
©
Хората на островите в Егейско море, свикнали повече през април с гледката и аромата на пролетните цветове, бяха оставени да се борят за живота заради наводнения, причинени от бури със силата на тайфун, съобщава The Guardian.

Властите обявиха извънредно положение в някои от най-популярните дестинации в Гърция близо три седмици преди Великден:

"Това е пълна катастрофа и се случи само за два часа“, заявява Костас Бизас, кметът на Парос, островът, който е най-силно засегнат от времето, невиждано от десетилетия. 

"Имаме нужда от цялата помощ, която можем да получим.“

На Парос и Миконос, два от най-посещаваните острови в страната, властите се състезаваха с времето, за да завършат операциите по почистване преди пристигането на туристите за Великденската ваканция.

Опитвайки се да се справят с хаоса след най-обилните валежи в района от 20 години насам, аварийните екипи на Цикладските острови и по-на юг в Родос и Крит съобщават за "апокалиптични“ сцени. 

В Миконос, друга гореща точка, която се очаква да привлече хиляди посетители по Великден, буря от градушка предизвика свлачища, като калните наводнения се лееха каскадно през белите му алеи. Службите за гражданска защита призоваха жителите да ограничат движението си и да останат на закрито. В пристанищния град Ханя на Крит официални лица говориха за "библейско унищожение“, след като се появиха и изображения на наводнени улици, болници и съдебни сгради.

Училищата на няколко острова са затворени, а жителите все още си проправят път през поръсените с тиня улици в четвъртък.

Метеоролозите обявиха, че повече дъжд е бил излят на Парос в рамките на няколко часа във вторник, отколкото обикновено пада за цял месец. 

"Наистина е невероятно, че няма жертви“, заяви служител на метеорологичната станция.

Сривът на климата причинява екстремните валежи да станат по-често срещани и по-интензивни в по-голямата част от света, а наводненията най-вероятно ще стават по-чести и тежки в тези места в резултат на това.

Критиците изтъкнаха липсата на подходящи системи за управление на наводненията, както и нерегулираното развитие на островите в Егейско море, които привличат все повече посетители, търсещи вили, басейни и други услуги от висок клас.

"Да, валежите бяха интензивни, но това, което ги превърна в бедствие, не беше само природата, това беше резултат от десетилетия на неустойчиво строителство“, пише гръцкият природозащитник и бивш евродепутат Критон Арсенис.

"Парос беше презастроен с драматични темпове. Само през последните пет години той надмина Цикладите по нови разрешения за строеж, надминавайки дори Миконос и Санторини. Вили, хотели, пътища и плувни басейни замениха сухите каменни тераси, които някога задържаха вода, забавяха оттока и поддържаха почвата жива."

В усилията да се изгради и да се обслужва все повече туристи, естествените дерета бяха циментирани, заяви той. 

"Те вече не задържат и не филтрират вода. Те просто я ускоряват - тласкат я надолу със сила, докато наводни домовете или се изгуби в морето."

Според него поражението е било критично, но ситуацията се е усложнила и от лошото застроени сгради, където дъждовната вода да се абсорбира, съхранява и освобождава бавно.

 "Това не беше просто наводнение. Беше провал на планирането... и същата тази история се разгръща по цялото средиземноморско крайбрежие."

Във време, когато гневът от лошото състояние на обществените услуги също предизвика някои от най-големите протести от години –  стотици хиляди гърци, излязоха по улиците гневни на втората годишнина от железопътната катастрофа в Темпе – ​​други се оплакваха от липсата на държавно финансиране на островите, чието население намаля драстично през зимата.

"Очевидно не се отделят достатъчно пари за гражданска защита“, коментира бившият кмет на Миконос Константинос Кукас. 

"За да се коригира това, средствата трябва да спрат да се разпределят въз основа на постоянното население на дадено място. Ето защо имаме сцените, които виждаме днес, разчистваме след буря, когато Великден е само след няколко седмици."

Известният коментатор Никос Сиригос, който се е върнал  от от цикладския остров Сирос, заяви, че въпреки че туризмът е двигателят на гръцката икономика, слабото развитие на нейните острови означава, че дестинации, които са били "гиганти през лятото“, стават "джуджета през зимата“.

"Улиците, превърнати в потоци от бурята, отново ще бъдат превърнати в такива“, заяви той тази седмица.

 "За съжаление, Цикладите са изостанали с години по отношение на инфраструктурата и са напълно зле подготвени да издържат на всякакви интензивни атмосферни явления, още по-малко на такива, които са екстремни.


Още новини от Международни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/mejdunarodni/Gurciya-se-bori-s-porazheniyata-ot-opustoshitelnite-navodneniya-2507959
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.