Колко важна е бързата реакция при инсулт?
©
История с щастлив край за пациент, който оцеля, благодарение на бързата лекарска намеса. Мъжът прекарал инсулт и благодарение на бързата реакция, той вече се възстанови на 100% и предотврати парализа на части от тялото.

Никола Кудинов постъпва с болки в бъбреците в болница. Лекарите там разбират, че мъжът е преживял инсулт и бързо го насочват към Мозъчно-съдовия център на Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив.

"Бях транспортиран в УМБАЛ "Св. Георги" със съмнение за исхемичен вътремозъчен инсулт и благодарение на усилията на лекарите бях реанимиран възможно най-бързо и не се стигна до усложнения от самото заболяване", разказва пред NOVA Никола Кудинов.

Благодарение на бързата реакция, 2 часа и половина след получаване на първите симптоми на инсулта – затруднен говор и схващане на крайниците в едната половина на тялото, на Никола е направена механична тромбектомия.

"В неговия случай се касаеше за голям тромб, който блокираше притока на кръв към мозъка. Методът представлява минимално инвазивен вид на лечение, при което чрез специален катетър чрез малка тръбичка, през кръвоносен съд на крака или ръката, се достига до мозъчните артерии и се премахва тромбът, който причинява спешното състояние", обясни д-р Ерай Халил от клиниката по "Нервни болести".

"Проведе се активна рехабилитация, за да се постигне с минимален престой максимален ефект за неговото двигателно възстановяване", обясни Павел Пеев, рехабилитатор в клиника по "Неврология" на УМБАЛ "Св. Георги".

Данните сочат, че в България на всеки 10 минути, един човек получава инсулт.

"При инсулт колкото по-рано се предприеме лечение, толкова по-високи са шансовете за пълно възстановяване", обясни д-р Халил.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Kolko-vazhna-e-burzata-reakciya-pri-insult-2342758
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.