Подправката, която пречиства кръвта и бъбреците
Автор: Екип Burgas24.bg 15:36 / 18.05.2024Коментари ()1560
©
Растението девесил е от едно семейство с копъра, моркова, целината и магданоза, и споделя сходен аромат и вкус с тях. Характерен е за средиземноморския регион на Южна Европа и Мала Азия, но може да се намери и в цяла Европа, части от Великобритания, източната част на САЩ и Югозападна Азия.

Може да го срещнете и под имената градински любимец, любовен магданоз, пролетна целина, левистикум и др. Девесилът може да се хапва като пресен зеленчук или да се използва в готвенето за подобряване на вкуса като подправка. Не на последно място са и неговите здравословни ползи, от които хората се възползват от древни времена. Точно за тях ще си говорим днес.

Какво представлява растението девесил?

Това е ароматно, многогодишно растение, което расте около 1,8–2,5 м височина. Среща се както в диво състояние, така и като градинска култура. Расте в средно влажна, добре дренирана и богата на хумус почва, на слънце. Коренът на растението е дебел и месест, дълъг 10-ина см, оформен като морков, със сивкавокафяв цвят отвън и белезникав отвътре.

По-големите приосновни листа са с дължина до 70 см, с широки триъгълни до ромбовидни, остро заострени листа. Цветовете са жълти до зеленикаво-жълти, с диаметър 2–3 мм. Цъфтежът обикновено е от юли до август. Семената започват да узряват от август до септември. Вкусът му е подобен на този на целината – пикантно-сладък, леко горчив и остър.

Традиционна употреба на девесила

От векове има приложение в алкохолни напитки и популярни рецепти по целия свят. Основно се е използвал и като противовъзпалително средство и балсам за кожа, но може би е най-известен като пръв помощник за храносмилането, облекчаващ метеоризма и други стомашни оплаквания.

В допълнение, девесилът е бил полезен като диуретик, за лечение на камъни в бъбреците и като пречистващо кръвта средство. Традиционно се използва и за лечение на подагра, ревматизъм и кожни проблеми. Билковите лекарства от това растение датират още от 12 век.

Исторически погледнато, той се е използвал не само в тогавашните медицинските центрове, но също така и в домашни условия. Това се дължи на факта, че девесилът е лесна за отглеждане многогодишна билка, широко разпространена и популярна със здравословните си ползи.

10 здравословни ползи от употребата на девесил

Девесилът е забележителна билка. Тъй като е богат на хранителни вещества и може да се яде и пресен, допринася за по-добър имунитет, както и за енергизиране и укрепване на тялото.

1.Подпомага храносмилането

Противовъзпалителните свойства на девесила го правят идеален за успокояване на разстроен стомах и връщане на баланса на стомашно-чревната система. Той може да помогне за намаляване на подуването и излишните газове, като намали дразненето в червата и насърчи здравословното, нормално движение на дебелото черво.

 

Помага при респираторни заболявания

Ако страдате от респираторно заболяване, девесилът може да помогне, защото действа като отхрачващо средство, което ще изчисти излишната слуз от дихателните пътища. Освен това евкалиптолът, един от основните успокояващи агенти, намиращи се в него, може да намали дразненето и възпалението в белите дробове, насърчавайки по-бързото оздравяване.

 

Успокоява менструалните болки

Нещо специално за дамите – когато се приема в началото на менструалния цикъл, девесилът може да успокои едни от най-тежките симптоми на менструацията, включително спазми и подуване на корема. Това растение има и висока хранителна плътност, която го прави ефективен за поддържане на енергията и настроението на добро ниво през тази неприятна част от месеца.

Девесил за здравето на бъбреците

Девесилът действа като по-особен тип диуретик, известен като акваретик, който насърчава уринирането, но не води до загуба на електролити. Това е много по-здравословна форма на уриниране, ако се опитвате да детоксикирате тялото си без риск от дехидратация, като по този начин подобрявате здравето на бъбреците.

Повишеното уриниране изчиства калцираните частици от бъбреците, спомагайки за профилактиката на камъни в бъбреците. Заедно с това, приемът на растението промива пикочните пътища, като предотвратява евентуални инфекции.

Действа като антиалергетик

Девесилът има свойството да успокоява ефектите на алергените. Освен това се състои от значителни количества кверцетин, който е естествен инхибитор на хистамините. Това ще намали алергичния отговор на тялото, ще премахне неприятни симптоми като сърбеж в очите, хрема и ще предотврати други по-сериозни алергични реакции.

Действа като болкоуспокоително

Девесилът има леки болкоуспокояващи свойства и може да помогне за облекчаване на болки в ставите, спазми в корема, главоболие и др. Изследванията показват, че ангеловата киселина е отговорна за леките аналгетични свойства на девесила, но други летливи масла в състава му и дори хранителни вещества (като магнезий със своите спазмолитични ефекти) допринасят за неговите болкоуспокояващи ползи.

Възстановява апетита

Понякога, когато сме болни от някакво заболяване, това може да наруши апетита и хранителните ни навици. Както знаем, важно е да се храниm, когато тялото се бори с инфекция и изисква допълнителни хранителни вещества. Ако нямаме апетит, чай от девесил преди хранене може да помогне за отпускане на храносмилателната си система.

Девесил за кожата

Успокояващите свойства на девесила се разпространяват и върху кожата. Когато листата се прилагат директно върху кожата или се прави мехлем от тях, това може да бъде много ефективно за намаляване на симптомите на псориазис и акне. Така ще се радваме на по-гладка и по-добре изглеждаща кожа.

Успокоява симптомите на настинка

Много хора още от древни времена вярват, че консумацията на листата може да помогне за успокояване на всеки симптом на настинка. Както споменахме, листата са подходящи за добавяне в супа или салата, за да донесат билков лечебен ефект при кашлица и треска. Освен това девесилът ще ни помогне по-бързо да си стъпим на краката след всяко боледуване.

Бори се с вредните организми

Повечето растения произвеждат естествени химикали за борба с вредните организми. Докато някои растителни химикали като ресвератрол действат независимо, изследователите са установили, че химическите съединения в девесила действат заедно, за да създадат много по-мощен ефект срещу вредните организми.

Употребата на девесил в кухнята

Девесилът може да е пръв братовчед на магданоза, но както споменахме, на вкус е по-близък до целината. Затова се използва в супи и яхнии или навсякъде другаде, където бихме използвали и целина. Вкусът му го прави перфектен и за салата. Всички части на растението са полезни, включително корените.

Чудесен е за комбиниране със свинско или пилешко месо, въпреки че често се използва и за подправяне на картофи. Листата могат да се използват като подправка или като ароматизатор на алкохолни напитки, а също и като чай.

Накратко различните части на растението използваме:



Листата могат да се използват в салати, или за приготвяне на супа, подпраяне на бульони, направа на чайове.

Корените могат да се консумират като зеленчук или настъргани в салати.

Семената могат да се използват като подправка – подобно на семената от копър.

Етерично масло от корена се използва в търговската мрежа като ароматизатор на храни и напитки.

Каквото и приложение да му намерим, няма да сбъркаме, защото ще почерпим от здравословните му ползи по един или друг начин.


Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Podpravkata-koyato-prechistva-kruvta-i-bubrecite-2119251
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.