Експерт: Санирането не може да се прави само с публични средства
Автор: Харитина Агопян 17:45 / 12.01.2024Коментари ()781
©
Очакването на хората за 100% грант не е реалистично – ако очакваме само публични средства, за да санираме многофамилните сгради, този процес би отнел 200 г. Това каза инж. Йордан Николов от Българска асоциация за изолация в строителството в "Денят на Фокус" по Радио "Фокус". "Минимум месец се удължава срокът за саниране – от 16 януари нататък. Възможно е и допълнително удължаване, зависи колко кандидати ще се съберат", поясни Николов.

"Трябва да се намерят финансови инструменти, които да позволят на потребителите чрез кредити да финансират санирането. Когато парите не стигат, некласираните винаги имат претенции, друг въпрос е дали те са основателни. Проблемът е в одитите, които с цел да набавят повече точки в някои случаи не са коректни – проверява се само дали е направен одит, не и дали той е коректен", подчерта инженерът.

756 са сградите, заявили желание за финансиране на саниране от първия етап на процеса. Удължаването на срока сега важи са участниците от втория етап. Над 3000 общо са подали документи за първия етап, така че всъщност кандидатстващите за санирате са твърде много, а одобрените – твърде малко. Затова се налага удължаването.

"Енергийните обследвания на сградата би трябвало да взимат под внимание всеки отделен апартамент в блока – например, ако сте сменили дограмата в своя и тя е чисто нова, не е нужно отново да бъде заменяна при саниране, поясни експертът. На места може да се смени само стъклопакетът, а рамката да остане".

"Санирането на парче се обезсмисля от топлообмена между отделните апартаменти в сградата – ако санираме само своето жилище, това не означава, че студ няма да проникне от несанирани апартаменти, разясни експертът. Става дума за топлинните мостове – неизолираните елементи, които влияят върху тази част от ограждащата конструкция, която е санирана", каза още инж. Николов.

51% от живущите в дадена сграда трябва да са заявили съгласие, за да бъде тя санирана, подчерта Николов. В Закона за управление на етажната собственост са вменени задължения на собственицитие – собствеността не е само право, но и задължение за поддръжката й, каза още инженерът.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Ekspert-Saniraneto-ne-mozhe-da-se-pravi-samo-s-publichni-sredstva-1963555
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.