© Burgas24.bg | Веднъж отваряйки кутията на Пандора, принуждавайки някой да се раздели със собствеността си или отнемайки му я, не се дава добър сигнал. Това означава, че ако днес на някой му се случи, утре може да се случи на всеки друг. Така че това е отзвукът от казуса "Лукой". Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" енергийният експерт Явор Куюмджиев.
По думуте му руската компания има интерес да напусне пазара в България, но работата им ще се усложни: "Дейностите й с всички тези мерки, отнемането на концесиите на пристанището, забраната на износ на горива в трети страни, ограничаването на дейностите като цяло, започва да им пречи. Нямам представа до колко ще бъде рентабилно за тях поддържането и въобще експлоатацията на тази рафинерия. Няколко причини, първата е, че забраната за износ на всякакви фракции, доколкото разбрах в трети страни, означава, че те ще започнат в някакъв момент да преработват по-малко петрол. Защото преди 10-ина години "Лукойл" правеше силни анализи в коя от двете си рафинерии в Източна Европа да инвестират - в румънската или българската.
Спряха се на българската и за тези години инвестираха над 3,5 млрд. долара в модернизация на съоръженията, преработка на съоръженията, добавяне на нови съоръжения, така че да се постигне дълбоко преработване на петрола, така че да се използва максимално суровината", коментира експертът и обясни какво точно означава дълбоко преработване.
"Освен високите фракции като бензини, самолетно гориво и т.н., надолу следват дизел, газьол, после горивна нафта и т.н. Едни много тежки фракции, тези най-ниските, които в Европейския съюз не могат да се употребяват, поради екологичните ограничения. Ако те не могат да ги изнасят, означава, че ще си напълнят складовете с такива тежки фракции и няма как да произвеждат или няма какво да ги правят, това е проблем, според мен", отбеляза Куюмджиев. |