© Burgas24.bg | | До 15 ноември 2010 г. в Областните дирекции на ДФ "Земеделие" - Разплащателна агенция (ДФЗ - РА) ще се приемат документи за продажба на млечни квоти. Припомняме, че от 1 август за втора поредна година стартира така наречена квотна борса или процедурата за покупко-продажба на индивидуални млечни квоти на фиксирани цени, съгласно Наредба №23. От 1 до 31 Август 2010 г. ДФ "Земеделие" приемаше документи от млекопроизводителите, които желаят да закупят млечни квоти. Заявените от тях млечни квоти за покупка са:
Млечни квоти за доставка - за общо 4 207 611 кг. и млечни квоти за директни продажби - за общо 44 000 кг.
Цената за покупка на млечните квоти е фиксирана със Заповед на Министъра на земеделието и храните от 03.08.2010 г. За тази квотна година тя е в размер на 0,15 лв. за килограм.
Формуляри на заявленията за продажба на квоти, които могат да се подават до 15 ноември от млекопроизводителите, може да бъде открит ето тук - http://web.dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni mehanizmi/mliako/mlechni_kvoti/proizvoditeli_krave_mliako/, както и във всяка една областна дирекция.
ДФЗ - РА е междинното звено, през което се осъществява покупко - продажбата на индивидуални млечни квоти между производителите на мляко. Целта на процедурата е да осигури на млекопроизводителите, които искат да разширяват дейността си на пазара, допълнително количество квота. Същевременно от квоти се освобождават производителите, които не могат да ги реализират на пазара.
Покупко - продажбата на квоти е част от квотната система. Квотната система е въведена в страните от Европейския съюз като механизъм, чрез който да се постигне оптимален баланс между търсене и предлагане, както и да се стимулира консумацията на мляко и млечни продукти. Всяка страна - членка има разпределена национална квота, от която производителите получават индивидуалните си квоти, разпределени за дадено стопанство. За текущия квотен период националната млечна квота за България е 1 018 651,458 тона. Разпределението на националния резерв се извършва от Министерство на земеделието и храните. Съществуват два вида индивидуални квоти: Квота за доставки - всяка доставка на мляко от производител на изкупвач; Квота за директни продажби - всяка продажба или предаване на мляко, която се извършва директно от производителя към потребителя. Всеки отделен производител, в зависимост от нуждите на своето стопанство, може да притежава и двата вида квота. |