© Burgas24.bg | | Екологът Манук Манукян и председател на Инициативния комитет за запазване на залива Вромос каза, че кампанията срещу Черноморец е целенасочена и я определи като поредния абсурд. Той посочи няколко причини за това. Според една от версиите е, че някой иска, като обяви залива за радиоктивен да снижи цената на терените там, тъй като скоро предстои част от местата да бъдат възстановени на законните им собственици.
Втората версия на еколога е, че това се прави с цел да се насочат турстите от България към Турция, а третата, че има възможност от там да премине тръбата на бъдещия петролопровод "Бургас - Александруполис". Манук Манукян припомни, че преди повече от 20 години на залива Вромос наистина е имало подобен проблем заради изхвърляните на това място материали от флотационната фабрика на мина "Росен". Тя обаче не работи от доста години.
Заради проблема с повишения радиационен фон на това място за почистване на плажната ивица и за изгребване на материалите са усвоени над 800 000 хиляди евро по програма "ФАР" , посочи екологът. "Изгреба се целият заразен пясък от водата и от брега. Докара се нов. Мина достатъчно много време", каза Манукян. Направени са замервания от група специалисти от Института по ядрена физика на Софийския университет, Направен е обстоен мониторинг и изследванията са показали, че всичко е в нормите.
"Смешно е в един момент да се говори ,че се е пръкнала някаква радиация и то точно в разгара на сезона", добави Манук Манукян. Според него е необходимо да се направят нови изследвания на залива от независима лаборатория за да бъдат успокоени местните хора и туристите. Това не е първият протест на жителите на Черноморец в защита на залива Вромос. При разширението на пристанище Бургас първоначалната идея беше на това място да се изхвърли изгребваният от дъното на морето материал, но жителите на Черноморец протестираха и не допуснаха това да се случи. Те се позоваха на факта, че за почистването на този терен са ползвани пари по програма ФАР. |