Внимавайте с минералната вода!
Автор: Екип Burgas24.bg 17:26 / 15.08.2023Коментари ()523
©
Водата е най-големият директен източник на флуор. В минералните води в България този елемент се добавя редовно с цел пречистване, но нивата му в някои води са изключително опасни. Учените и лекарите са установили, че флуоридите лесно се предозират и довеждат до негативни ефекти. Флуоридите причиняват артрит. Те са канцерогенни чрез увреждане на генетичния материал на клетката, в която влизат. Повече от 10 000 души умират всяка година от рак, дължащ се на флуориди. Флуорът (F) е бледожълтеникав газ с остра задушлива миризма. Най-големият естествен източник на флуор е водата. Набавяме си го още чрез пастата за зъби, обогатена с флуор, чрез хранителни добавки, съдържащи флуор, чрез храната. В някои страни флуор слагат в млякото, хляба и в други храни, пише "Ретро".

В пестицидите, с които обработват някои растения, също има флуор.

Повечето хора не знаят, че типът флуорид, добавен към водоснабдяването в някои страни, повечето пасти за зъби и много напитки и храни, обикновено е отпадъчен продукт от ядрената, алуминиевата и фосфатната (торовите) индустрия. Флуоридът е толкова токсичен, че освен че е основна съставка в отрови за плъхове и хлебарки, вредители и растителни пестициди, също е активна съставка в анестетичните, хипнотичните и психиатричните лекарства, както и нервният газ, използван от военните. Обикновено повечето флуорид, който влиза в тялото, не е лесен за елиминиране и се натрупва в костите и зъбите. Напоследък е открито, че се натрупва и в щитовидната жлеза, както и в епифизната и хипофизната жлеза, разположени в средата на мозъка. И ако имате проблеми с бъбреците, добре е известно, че трябва да избягвате флуор и флуорирана вода на всяка цена. Йодът и флуоридът принадлежат към семейството съединения, познати като халогени. Въпреки че йодът е от полза за щитовидната жлеза, флуоридът не е такъв. Въпреки това поради сходствата, щитовидната жлеза може да абсорбира флуорид вместо йод. Това е лошо. Флуоридът е токсичен за бъбреците и е докладвана по-висока честота на хронично бъбречно заболяване в райони, където водата съдържа високи нива на флуорид.

По данни на Министерството на здравеопазването в България 13 български марки натурални минерални води от търговската мрежа съдържат флуориди над 1,5 мг/л. Повечето от тях са в интервала от 3 до 5 мг/л. Важно е да четете етикета, съветват специалисти, и да търсите там буквата F. Срещу нея е добре да има възможно най-ниски стойности, започващи с 0. Най-развитите държави не флуорират питейната си вода. В България също не се флуорира питейната вода. В Западна Европа например 97% от населението пие вода без флуорид. Флуорирането на водата е забранено или никога не се е прилагало в Дания, Норвегия, Австрия, Франция, Холандия, Германия, Белгия, Финландия, Люксембург, Швеция, Северна Ирландия, Чехия и др.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Vnimavaite-s-mineralnata-voda-1789387
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.