© Фокус | С 60 млрд. бюджет не може да компенсирате 180 млрд. икономика. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика и бивш депутат, във връзка с това, че синдикатите очакват да има увеличение на 20% на заплатите.
"126 милиона не са много. Как това се смята като 20% увеличение и защо точно на тези, а не на всички и не на други, и защо да не се направи да речем от 1 януари следващата година – аз не мога да разбера. Защо трябва да има увеличаване на минималната работна заплата също не мога да разбера. Защо трябва да се запазват привилегии в рамките на ДДС? Защо трябва да се обещава компенсиране на всички и за всичко, като се започне от производителите на домати и се свърши с хората, които работят в туристическия бранш, специално ресторантьори и други такива – аз не мога да разбера. В смисъл, самото желание да компенсираш всички за всичко е неизпълнимо", сподели още експертът.
Относно това как бюджетът седи по времето на войната в Украйна, Станчев заяви, че както лоши, така има и добри страни.
"Отрицателните последици на войната са по-скоро дългосрочните рискове, които много трудно могат да бъдат предвидени. Що се отнася до непосредствените дейности, които по някакъв начин са свързани с войната, очевидно от една страна ще има увеличаване на износа на оръжие, който така или иначе е висок и води до добри приходи поне в областта на корпоративното подоходно облагане, но от друга страна, очевидно ще има увеличаване на бюджетните разходи за отбрана, което в някакъв момент, ако не в България, то поне в други страни ще доведе до намаляване на някои социални разходи в бюджета, или поне трябва да се намери някакво решение с кои приходи ще се покриват тези разходи за отбрана. Не на последно място, никой не може да предвиди – и аз много се надявам, че срещата на НАТО във Вилнюс ще вземе точно такива мерки, вероятно те няма да бъдат обявени публично, но никой не може да предвиди какво би се случило, ако продължава да действа тактиката на Руската федерация "Разрушение и сеене на смърт“.
Цоня Събчева |