Експерт обясни как да разпознаем дали рибата от магазина е прясна
Автор: Екип Burgas24.bg 09:29 / 16.06.2023Коментари ()758
©
Kaufland България налага 6-степенен допълнителен контрол на качеството на прясната риба, която предлага в магазинната си мрежа. Системата се реализира по цялата верига – завишени критерии към доставчиците и внимателен избор на артикулите, през логистика и контрол на приема - последователно в централния склад на компанията и във филиалите, до начина на съхранение и излагане на продуктите на витрините. Това обяви най-големият ритейлър у нас по време на втората публична дискусия "Нека поговорим за качеството на храната“, посветена на рибата, рибните и морски изделия, на която специален гост беше проф. Стефан Драгоев, ръководител на катедра "Технология на месото и рибата“ в Университета по хранителни технологии – гр. Пловдив.

Модератор на събитието беше журналистът и експерт по темите, свързани с качеството, Биляна Гавазова.

Каква риба се консумира в различните градове на страната?

Според анализа на най-големия ритейлър у нас консумацията на риба в различните градове в страната е повлиянa от географските предпоставки, както и от вкусовите предпочитания на клиентите. Първият избор в по-голямата част от страната е за ципурата, но освен нея, в столицата най-купуваните видове риба са лаврак и сьомга.

София е и градът, в който се купува най-много риба. Най-предпочитаната риба в Пловдив е пъстървата, следвана от ципурата. Във Варна и Бургас много търсени са морските дарове, между които скариди и миди, а от рибите отново най-желана е ципурата.

Как се разпознава качествената риба

"Консумацията на риба нараства постепенно в последните 20 години, като тя е подчертано по-голяма в по-големите градове. Средната консумация на човек на година е 10-12 кг. риба, като предпочитанията варират по вкус и достъпност“, отбеляза в изказването си чл.-кор. проф. дтн инж. Стефан Драгоев. Той представи 5 основни показателя при избор на прясна риба:

Мирис. Прясната риба не трябва да има специфичен мирис. Мирисът трябва да е характерен за рибата или такъв "на море“.

Външен вид – кожа, люспи, цвят. Цветовете на кожата трябва да са ярки. Колкото повече време минава, толкова по-бледа става рибата. Появата на слуз при рибата не е признак на разваляне - това е естествена защитна реакция при улов. Има някои видове, при които, колкото повече слуз има, толкова по-прясна е рибата.

Хриле. Хрилните капачета трябва да са плътно прилапнали към трупа на рибата. Цветът на хрилете при прясната риба е светло червен. Потъмняването им е признак, че рибата не е прясна.

Състояние на коремната част. Коремът не трябва да е издут, а да е с естествената форма на рибата.

Очи. Очите на рибата трябва да са съвършено чисти, бистри и изпъкнали, като зениците са черни. Промяната в мътността трябва да подсказва, че рибата е съхранявана дълго време.

Проф. Драгоев подчерта, че за определяне на качеството на рибата трябва да се прави комплексна оценка, тъй като за различните видове риба отделните параметри са специфични.

Правилно съхранение на рибата след покупката ѝ от хипермаркета

За улеснение, Kaufland България предоставя прясната риба от витрината с обслужване в специална рециклируема опаковка от алуминиеви нишки, която гарантира до 4 часа температурно предимство при съхранението на продуктите. Преди да се предадат на клиента, опаковките се запечатват машинно, така че да се обезпечи максимално хигиената на продуктите.

Безплатно за всички клиенти на веригата на всяка рибна витрина с обслужване се извършват допълнителни услуги като филетиране или предварителна поръчка "по каталог“.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Ekspert-obyasni-kak-da-razpoznaem-dali-ribata-ot-magazina-e-pryasna-1717613
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.