Известни археолози се събраха в Несебър на конференция
Автор: Екип Burgas24.bg 11:50 / 26.05.2010Коментари ()521
©
Най-значимите български постижения в областта на праисторията, тракийската, античната и средновековна археология ще бъдат представени днес в Несебър по време на 49-ата Национална археологическа конференция. Около 15 доклада ще бъдат изслушани и дискутирани, като пред колегите си ще представят своите проучвания едни от най-известните български археолози: ст.н.с. Николай Сираков, проф. Васил Николов, доц. Тотко Стоянов, проф. Казимир Попконстантинов, проф. Николай Овчаров. Отредени са заседания и за дискусии по Археологическата карта на България, както и за Асоциацията на българските археолози.

Малко по-късно днес в 17.30 ч. ще се открие изложба в музей „Старинен Несебър", в която ще бъде представена изключително богатата и ценна колекция от теракотови статуетки, открити през последните две години в некропола на античната Месамбрия.

Несебър събра над 120 светила и значими имена в археологията на конференция, чието официално откриване бе вчера следобед. Градът на ЮНЕСКО за първи път има честта да е домакин на събитие от тази област. Старт на археологическия форум даде кметът на града Николай Димитров, който в своето приветствие подчерта, че „съвременните световни норми изискват адекватно отношение към богатството на културното наследство. Още повече, че градът ни е удостоен и с престижната титла „световен паметник"." Градоначалникът припомни, че общината работи за опазването и съхранението за поколенията наследеното от предците. В този смисъл той запозна присъстващите с инициативата „Аз живея в Несебър", с която се цели възпитаване у младото поколение на обич и уважение към родния град. Градоначалникът грабна вниманието на присъстващите археолози с факта, че в музей „Старинен Несебър" преди дни бе въведена новата система „Мобилен екскурзовод". С това градът на ЮНЕСКО има още един повод за гордост - най-модерният музей в България. Кметът разказа и за подкрепата на община Несебър за археологическите проучвания, с които бе обогатен фондът на музея с нови находки. „Развитието на културния туризъм е наша сериозна програма в бъдеще, за който предстои да бъде разработена общинска стратегия...Имаме идеи по подобряване на енергийната ефективност на паметниците на културата, както и завършваме проект за реставрация на църквата "Йоан Кръстител" с Българския национален комитет на ИКОМОС. Продължава нашата успешна работа с фондация „Левентис" и, макар финансовата криза да позабави някои наши общи проекти, през есента предстои да посрещнем водещи специалисти по музейно дело и археология от Гърция за първа международна среща по опазването на Несебър.", каза в словото си кметът Николай Димитров, а след това пожела на всички успешна и ползотворна работа. Проф. Маргарита Ваклинова, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, също приветства събралите се специалисти. В краткото си словото тя не пропусна на благодари на Несебър за домакинството и отзивчивостта за археологическата среща.

В първата вечер на конференцията докладите бяха посветени на археологическите проучвания в Несебър. Ст. н.с. д-р Анелия Божкова изнесе пред аудиторията в читалище „Яна Лъскова" нови данни за ранните векове на дорийска Месамбрия. Петя Кияшкина, директор на музей „Старинен Несебър", представи последните проучвания в елинистическия некропол на Месамбрия, както и нови паметници на ювелирното изкуство. Докладът на Тодор Марваков внесе светлина върху последните проучвания в средновековна Месемврия.

Форумът е традиционна ежегодна среща, на която българските археолози се запознават с най-новите постижения в науката и с резултатите, които колегите им са постигнали. Организатори на 49-то издание на конференцията са Националният археологически институт с музей при БАН и Музей „Старинен Несебър", а събитието е под патронажа на кмета на община Несебър Николай Димитров.



Още новини от Регионални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/regionalni/Izvestni-arheolozi-se-subraha-v-Nesebur-na-konferenciya-165644
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.